Музей політичних репресій «Перм-36» оголосив на своїй інтернет-сторінці про самоліквідацію. Як причину називають невдалі переговори з адміністрацією Пермського краю про його збереження. У червні минулого року співробітники музею повідомили про закриття своїх просвітницьких проектів, оскільки не дочекалися фінансування з регіонального бюджету, обіцяного раніше губернатором Віктором Басаригіним. Влада фактично розділила музей на дві частини: «Автономну некомерційну організацію» (АНО), як класифікуються такі установи за російським законодавством, та музейний комплекс. Керівництво АНО, тобто власне музейників, фактично відсторонили від управління, а призначена владою директор комплексу Наталія Семакова розпорядилася ліквідувати деякі музейні об’єкти. Влада також припинила постачати музею, який розташований на території площею 14 тисяч квадратних метрів і налічує 20 із гаком будівель, з воду та електроенергію.
Директор АНО Віктор Шмиров учора в телефонному інтерв’ю Бі-Бі-Сі пояснив, у чому саме полягали запроваджені провладним керівництвом зміни. Передусім було усунуто будь-які згадки про злочини сталінського режиму та самого «вождя народів». І це при тому, що «Перм-36» — єдиний у Росії музейний об’єкт, завданням якого було нагадувати про такі злочини.
«Звичайно, це суто політичне рішення», — заявив Шмиров. І воно цілком збігається з насаджуваною путінською владою загальноросійською тенденцією: розглядати Сталіна як героїчну постать у російській історії.
Меморіальний музей «Перм-36» був заснований на місці колишнього виправно-трудового концтабору, через який у сталінські часи щороку проходило в середньому 3 тисячі в’язнів.
Головним контингентом цієї зони були «націоналісти» з України та Прибалтики: члени ОУН-УПА та лісові брати. Але через цей концтабір також пройшла низка відомих російських дисидентів: Володимир Буковський, Сергій Ковальов, Юрій Орлов, Леонід Бородін та інші. У 1970-ті роки, в добу правління Леоніда Брежнєва, заклад був переобладнаний у колонію для приблизно тисячі «державних злочинців».
«Російська політична система знову повертається до тоталітаризму», — сумно констатував Віктор Шмиров.