Шахта імені Засядька має неофіційний статус найбільш вибухонебезпечної шахти на Донбасі. Варто лише згадати трагедію 2007 року, коли в листопаді внаслідок вибуху метану загинули 101 гірник та 5 рятувальників, ще 138 людей були травмовані. На жаль, цю сумну статистику доповнила інформація про чергову аварію, яка сталася вчора о 5.30 на глибині 1230 метрів. На момент вибуху під землею перебувало 230 гірників.
Адміністрація шахти розташована в Авдіївці, а сама шахта — на території, підконтрольній самопроголошеній «ДНР», тому інформація про обставини вибуху та кількість жертв дуже суперечлива. У прес-службі Донецької ОДА «УМ» повідомили про загибель однієї людини, в опіковий центр доставлено п’ятьох постраждалих, ще двох — у травматологію, дев’ятьох — у клініку профзахворювань, доля ще тридцяти двох гірників залишається невідомою. За наданою нам інформацією, на шахту виїхали 15 відділень гірничорятувальної служби, підконтрольної «ДНР», які локалізовують аварію та працюють над виведенням людей з-під землі.
До рятувальних робіт готові були підключитися й українські спеціалісти, однак для цього потрібен був офіційний дозвіл «керівництва» «ДНР». На момент, коли номер здавався до друку, такої згоди отримано не було. «Наші бригади рятувальників готові виїхати до Донецька, але сепаратисти їх туди не пускають. Ми вже дзвонили Звягільському, який довгий час очолював цю шахту, сподівалися на його авторитет, але питання поки не вирішене. Я звертаюся до російської сторони — пропустіть ці бригади. Ви взяли в заручники людей у Донецьку, сім’ї цих шахтарів, а тепер знущаєтесь над ними», — заявив Яценюк. Прем’єр-міністр доручив профільному міністерству продовжувати переговори, щоб бригади все-таки виїхали до Донецька.
Аварія сталася у східній лаві пласта, пошкоджено дві прохідницькі ділянки та одну ділянку з видобутку вугілля. За попередніми даними, її причиною став вибух газоповітряної суміші. Ймовірно, трагедія могла статися через недотримання правил техніки безпеки та значне погіршення технічного забезпечення шахти. Чи не тому бойовики так уперто намагаються не пустити до місця аварії незалежних спеціалістів? «Державний контроль за шахтою не здійснювався з моменту окупації території, тому в якому стані була шахта — невідомо. Наскільки може бути ефективною робота гiрників, якщо виробництво не укомплектовано належним чином, розграбовано багато обладнання? Вочевидь на території, де йде війна, доля кількох десятків шахтарів нікого не цікавить. Аби був задіяний увесь потенціал, ми могли б урятувати значно більше людських життів», — зазначив у коментарі «УМ» голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
А ТИМ ЧАСОМ...
Президент України Петро Порошенко вимагає допустити на місце аварії на шахті ім. Засядька українських рятувальників і співробітників правоохоронних органів. За його словами, після офіційного підтвердження кількості загиблих в Україні будуть приспущені державні прапори й оголошено жалобу. А гуманітарний штаб Ріната Ахметова вже заявив, що забезпечить медикаментами постраждалих гірників.
Слід зазначити, що на окупованій території працює 47 шахт. Крім того, добувається вугілля на копанках, точну кількість яких ніхто не знає. У січні понад 360 гірників шахти Засядька опинилися заблокованими під землею через пошкодження електропідстанції внаслідок влучення снаряда. Шахта є одним з найбільших в Україні виробників коксівного вугілля.