Відповідно до підписаних між Росією та Кіпром угод про військову співпрацю, кораблі російського ВМФ зможуть заходити в порти острова. Відповідний документ підписали президенти двох країн Володимир Путін та Нікос Анастасіадіс під час візиту останнього до Москви.
За словами Путіна, йдеться насамперед про ті судна, які залучені до виконання міжнародних завдань. «Це, перш за все, наші кораблі, які беруть участь у міжнародних зусиллях із боротьби з тероризмом, боротьби з міжнародним піратством і так далі. Я не думаю, що це може когось непокоїти», — зазначив російський президент. На його думку, співпраця між Москвою та Нікосією «нікому не заважає», цитує лідера «Інтерфакс». Раніше у пресі з’явилася інформація, що в ході візиту кіпрського очільника до Росії буде підписано й угоду про створення на Кіпрі російської військової бази, але згодом у Нікосії це спростували.
Після зустрічі з Путіним Анастасіадес розповів, що дві країни таки обговорювали й можливість використання Росією повітряних військових баз на Кіпрі для гуманітарних місій. Москва шукає зміцнення відносин із низкою членів Євросоюзу, зокрема Кіпром, Угорщиною та Грецією, після того, як ЄС спільно зі США запровадив проти РФ санкції через її агресію щодо України. Росія активно намагається збільшити свою військову присутність як у Середземномор’ї, Арктиці, так і у більш віддалених від неї куточках світу.
ЕКСПАНСІЯ
Віце-міністр оборони Російської Федерації Анатолій Антонов на початку цього місяця виклав деякі плани Кремля щодо Латинської Америки. Поки що Росія нібито не має намірів створювати там свої військові бази, а лише «пункти забезпечення та технічного обслуговування» в деяких країнах регіону. Ці питання міністр оборони Сергій Шойгу обговорював під час свого недавнього візиту до Венесуели, Нікарагуа та Куби.
Принагідно Анастасіадес подякував Росії за її «непохитну та безкорисну» позицію з приводу кіпрського питання. Нагадаємо, 1974 року Туреччина у відповідь на організований Грецією державний переворот на Кіпрі окупувала частину півострова і до цього часу тримає там потужний військовий контингент. На цій території було створено Турецьку Республіку Північного Кіпру, яку визнає лише Анкара. Усі намагання владнати конфлікт між двома частинами острову зазнали невдачі. Крім того, на Кіпрі розміщені дві великі британські військові бази.