Учора по обідi Генштаб ЗСУ офіційно повідомив, що Україна починає відведення важкого озброєння від лінії розмежування, як це і передбачено Мінськими угодами. Попередньо такий наказ силам АТО вiддав Президент Петро Порошенко. Йдеться поки що про артилерійські системи калібру 100 мм і більше (тобто про «Рапіри» та гаубиці), які сторони мають відвести на 25 км кожна, адже створена таким чином зона безпеки повинна мати ширину щонайменше у 50 км. Про відвід реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) типу «Град», а тим більше про «Урагани» і «Смерчі» поки що не йдеться. «Цей перший крок до відведення важкого озброєння відбуватиметься винятково під моніторингом і верифікацією ОБСЄ», — повідомляють у Генштабі ЗСУ. Тим більше що доказів відведення артилерії бойовиками, попри їхні заяви, досі немає, на чому вже неодноразово наголошували спостерігачі місії ОБСЄ.
Утім ворогу не варто розраховувати, що він зможе скористатися одностороннім відведенням української артилерії і розвинути наступ. «Українська сторона вимагає повного припинення вогню і невідкладного виконання Мінських угод від усіх їх підписантів, — iдеться у заяві Генштабу ЗСУ. — У випадку спроб наступу графік відведення важкого озброєння буде скориговано. Українські війська перебувають у повній готовності для захисту країни».
Українська сторона неодноразово наголошувала, що відведення важкого озброєння можливе лише після того, як щонайменше одну-дві доби бойовики дотримуватимуться режиму припинення вогню. І позаминулої ночі в зоні проведення антитерористичної операції не було зафіксовано жодного обстрілу наших позицій (окрім приморського села Широкине), не загинув жоден боєць, зазначає речник АТО Андрій Лисенко. За його словами, вже другу добу поспіль спостерігається зменшення кількості обстрілів. Але ж не повне їх припинення.
«Тобто ми доходимо до виконання першого пункту Мінських домовленостей про припинення вогню. Зараз створюють усі умови, щоб ми могли приступити до виконання другого пункту — до відведення важкого озброєння», — так учора готував громадськість до повідомлення про відведення «Рапір» і гаубиць пан Лисенко.
Водночас бажання бойовиків та окупантів перейти у наступ засвідчують як їхні відкриті заяви, так і приховані дії (адже з РФ на Донбас продовжує надходити важка техніка та озброєння). Якщо президент РФ Володимир Путін позавчора заявив, що Мінських угод треба дотримуватися, бо «Москва розглядає їх як міжнародно-правовий акт», то вже голова російського МЗС Сергій Лавров учора вранці казав, що «ідеального перемир’я не існує»... Тобто Україні, на думку одіозного дипломата, не варто очікувати, доки в зоні АТО припиняться обстріли, а починати відводити важке озброєння вже зараз.
Власне, так і сталося. Але як тоді розуміти вчорашню заяву маріонетки Кремля, одного з ватажків терористичної «ДНР» Дениса Пушиліна: мовляв, Маріуполь є «їхнім містом». «Усю територію в межах адміністративних одиниць колишніх Донецької і Луганської областей ми вважаємо своєю і вважаємо правильним, щоб вони входили до складу «ДНР» і «ЛНР». Зробимо все можливе, щоб це відбулося політичним шляхом. Як це станеться по факту — покаже час», — каже Пушилін.