Напередодні один з адвокатів української льотчиці Марк Фейгін зазначив, що суд 25 лютого — це «практично остання можливість змінити запобіжний захід невинуватої Надії Савченко або ризикнути дати їй померти». Проте ні ці слова, ні заклики світової громадськості, ні зібрані більше 50 тисяч підписів на підтримку Надії Савченко в самій Росії, на служителів Феміди не подіяли. Під час розгляду скарги захисту слідчий заявив, що «Савченко не страждає на захворювання, які перешкоджають їй перебувати під вартою», і прокурор iз цим погодився. Тож судді безапеляційно залишили попередній вирок у силі. Більше того — як стало відомо, Надії висунули нове обвинувачення за статтею 356 Кримінального кодексу Росії. Найбільшим цинізмом цієї ситуації є те, що у цій статті, зокрема, йдеться про відповідальність за застосування заборонених засобів і методів ведення війни, зокрема жорстоке поводження з військовополоненими або цивільними, депортацію цивільних, розграбування національного майна на окупованій території.
Сам суд над українкою розпочався з величезним запізненням. У Надії, в якої вже почалися незворотні зміни, не було сили їхати до суду, тож слухання відбувалися в режимі відеоконференції. За час голодування українка дуже схудла та ослабла, було видно, що їй важко говорити. Протягом засідання Савченко практично не вставала з лавки, а час від часу навіть клала голову на стіл.
Утiм, незважаючи на стан, вона так і не змінила свого наміру йти до кінця. «У моєму стані винні не адвокати, а слідчий комітет. Голодування можу припинити лише при зміні запобіжного заходу і відправленні мене в посольство», — заявила вона під час засідання. Не допомогло і оприлюднене напередодні звернення до неї відомого дисидента, правозахисника, екс-глави Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, який провів 15 років у радянських в’язницях і сам не раз оголошував голодування. Свого часу він теж був близький до стану Надії, але його зупинили слова Андрія Сахарова, який сказав, що смерть Мустафи буде тільки на радість прибічникам режиму.
На знак солідарності, до Надії Савченко приєднався і 83-річний радянський дисидент Віктор Файнберг, який теж оголосив голодування. «Я, як інші в’язні ГУЛАГу, так сильно відчуваю Вашу відчайдушну боротьбу поодинці проти нелюдської, такої, що втратила розум, системи, в думках і почуттях ототожнюю себе з Вами. Якщо нам довелося пройти через це випробування, і воно залишило глибокий відбиток у пам’яті душі і тіла. Ми пишаємося Вами, нашою прекрасною, сміливою, благородною сестрою по боротьбі за неподільну свободу. Одну на всіх», — написав він у листі до льотчиці.
Росія ж продовжує називати будь-які спроби достукатися до совісті чи здорового глузду не інакше, як тиском на правосуддя. Днями МЗС Росії висловило обурення закликом офіційного представника Верховного комісара ООН iз прав людини Руперта Колвілл звільнити Савченко. «Розцінюємо цю заяву як безцеремонну і відкриту спробу тиску на правосуддя. Вважаємо абсолютно неприйнятною ситуацію, коли виконавча оонівська структура публічно закликає державу — члена ООН порушити принцип верховенства права і намагається вплинути на судовий розгляд», — йдеться у повідомленні відомства. a