На початку лютого Верховна Рада ухвалила законопроект, яким заборонялися покази російських фільмів, які можуть становити потенційну загрозу для національної безпеки України. Тоді відповідальність за появу тiєї чи іншої аудіовізуальної продукції була покладена на екстрену групу Міністерства культури, а здійснення моніторингу на предмет порушення — на Національну раду з питань телебачення та радіомовлення. Тепер же оцінювати наявність у російських фільмах пропаганди силових структур і приймати рішення, випускати їх на екрани чи ні, має спеціальна комісія при Державному агентстві з питань кіно.
За словами голови Держкіно Пилипа Іллєнка, першими вето на російську кінопродукцію наклали саме вони, а за півроку було заборонено аж 200 картин iз пропагандистською тематикою.«Вводиться критерій заборони фільмів, серіалів і будь-якого кіноконтенту, який містить популяризацію військових формувань, спецпідрозділів поліції Російської Федерації. Але це не означає, що фільм, в якому фігурує персонаж —представник цих структур, автоматично підпадає під заборону. Кваліфікуючою ознакою є саме наявність факту пропаганди, тобто глорифікація, створення позитивного іміджу», — коментує ситуацію Іллєнко.
До слова, Держкіно заборонило показ ще 20 російських кінострічок. Перегляд фільмів відбувся на вимогу «Студії 1+1», яка звернулася до Держагентства з проханням надати експертну оцінку переліку картин російського виробництва з метою підтримки власної ініціативи щодо відмови від показу фільмів та серіалів про російських військових. Тепер під заборону потрапили «Кодекс честі», «Псевдонім «Албанець», «Снайпер», «Марш-кидок», «Пани офіцери», «Туман» та інші. За словами глави Держкіно, ці фільми є ідеальними зразками пропагандистського кіно в найгіршому його розумінні, яким не місце на українських екранах під час неоголошеної війни проти України.
Як зазначає сайт «Телекритика», у другому півріччі найбільші українські канали удвічі зменшили закупівлю нових російських серіалів. Щоправда, не стільки через патріотизм, скільки — через падіння ринку і надто високу ціну. Водночас в ефірі телеканалів «Україна», ICTV, «Інтер», а також «2+2» досі присутні російські слідчі серіали «Слід», «Дикий», «ППС-2», «Вантаж» та інші.
А ТИМ ЧАСОМ...
В Україні можуть заборонити ще не знятий фільм голлівудського Олівера Стоуна про колишнього президента Віктора Януковича. «Якщо буде відповідний фільм знятий і комусь з українських дистриб’юторів або ТБ-каналів спаде ідея звернутися по прокатне посвідчення для цього фільму, в чому я дуже сумніваюся, тому що знаю, що зараз з їхнього боку теж є певне розуміння адекватності того чи іншого контенту, — ми будемо приймати рішення відповідно до тієї процедури, яку передбачає закон», — зазначає глава Держкіно. Зазначимо, раніше американський кінорежисер узяв інтерв’ю для документального фільму в колишнього президента України Віктора Януковича. За словами режисера, фільм розповість подробиці виїзду Януковича з України в лютому та подій Євромайдану. У своєму фільмі Стоун доходить висновку, що «збройні неонацистські радикали» змусили Януковича залишити країну через загрозу замаху на його життя.