Останній шанс?

11.02.2015
Останній шанс?

Рада ЄС дала Росії час «виправитися» до понеділка (на фото зліва праворуч — глави МЗС Литви та Іспанії Лінас Лінкявічус і Хосе Мануель Гарсіа-Маргальйо, який учора відвідав Київ). (з сайта newsnish.com.)

Міністри закордонних справ країн-членів ЄС після дискусії у Брюсселі у понеділок змогли ухвалити новий пакет санкцій проти Росії та донецьких сепаратистів, повідомляє «Німецька хвиля». Але запровадження їх у дію вирішили відкласти на тиждень, до 16 лютого, — аби дати Росії шанс виправитися на сьогоднішній зустрічі «нормандської четвірки» у Мінську.

Європейські ЗМІ з посиланням на обізнані джерела повідомили, що про відтермінування санкцій попросила... Україна. Водночас наше Міністерство закордонних справ запевняє, що якби не втрутилося з таким, на перший погляд, дивним проханням, засідання Ради ЄС узагалі могло завершитися без жодних санкційних рішень.

«Насправді ситуація зворотна. Ми не просили ЄС зачекати із санкціями, а навпаки, переконали колег у потребі ухвалення сьогодні рішення про розширення санкцій — хай і відкладених, — пояснив у коментарі «Європейській правді» посол МЗС з особливих доручень Дмитро Кулеба. — Деякі міністри Євросоюзу висловилися за те, щоби не ухвалювати нові санкції проти РФ доти, доки не відбудуться переговори в Мінську. Міністр Клімкін провів низку телефонних переговорів, переконуючи колег, що таке рішення буде контрпродуктивним».

Перед початком засідання європейські міністри висловили надію на результативність зустрічі в Мінську президентів Франції Франсуа Олланда, Росії Володимира Путіна, України Петра Порошенка та канцлера Німеччини Ангели Меркель. «Думаю, що сигнали з усіх боків містять багато обіцянок, хоча, звичайно, великий шлях ще доведеться пройти», — зазначив комісар ЄС із питань європейської політики сусідства та переговорів про розширення Йоганнес Ган. Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус теж закликав зачекати до понеділка й оцінити результати переговорів у Мінську, а його британський колега Філіп Хеммонд наголошує, що ЄС «не може послаблювати тиск на Москву і має бути єдиним у нашій позиції проти російської агресії в Україні».

Більшість міністрів погодилися з тим, що санкційний тиск на Москву у зв’язку з ситуацією на сході України має зберігатися і навіть поступово посилюватися.

Нові санкції щодо Росії представники держав-членів ЄС узгодили ще минулого тижня, однак формальне затвердження мало відбутися саме на рівні глав МЗС у Брюсселі. Після нетривалої дискусії міністрам вдалося ухвалити одностайне рішення. Як повідомила речниця Ради ЄС Сюзан Кіфер, ідеться про замороження активів та заборону на в’їзд до держав Євросоюзу для 19 осіб та 9 організацій, що залучені до дій, спрямованих проти територіальної цілісності України. Перелік імен та назв наразі не розголошують і обіцяють оприлюднити того ж таки 16 лютого — якщо впродовж цього тижня сторонам не вдасться домогтися покращення ситуації на Донбасі.

За словами чільних європейських дипломатів, новий перелік включатиме лише п’ятьох громадян Росії та одну російську організацію. Решта має українську «прописку».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>