Івано-франківського журналіста Руслана Коцабу, який останнім часом активно займався агітацією проти четвертої хвилі мобілізації, цими вихідними затримала СБУ, звинувативши у державній зраді і шпигунстві на користь Росії. Після появи в інтернеті його відкритого звернення із закликом уникати мобілізації, він став завсідником ефірів на російських телеканалах, хоча сам і заперечував, що діє в унісон iз кремлівською пропагандою. Міський суд Івано-Франківська ухвалив скандальному блогерові запобіжний захід у вигляді утримання під вартою на два місяці. За словами прокурора, таке рішення обумовлене тяжкістю злочину та інформацією, що Коцаба має намір виїхати на територію самопроголошених «ДНР» та «ЛНР».
Заяви Коцаби викликали здивування як серед його колег, так і серед близьких друзів. «Його відеозвернення — це навіть не намагання привернути увагу до своєї скандальної постаті, це гра на руку росіянам. Опублікувавши його, він став «знаменом» російської пропаганди, яка через раз називає його львівським, а не івано-франківським журналістом. А зараз суд почнуть називати судилищем, утисками свободи слова інакомислячих, хоча до утисків свободи слова це не має жодного відношення. Його дії для мене — це все-таки зрада. За гроші чи якісь нові ідеали — не знаю...» — коментує ситуацію «УМ» головний редактор львівської інформаційної агенції «Вголос» Віктор Павлик. Уся сукупність дій Коцаби, а це цілий ряд дуже вміло розкручених заяв і закликів, тягне на державну зраду. І нічого кривити ніжні носики. Все те, що він робить чітко вкладається в логіку дій рашистських спецслужб», — пише на сторінці у соціальній мережі колишній народний депутат Тарас Чорновіл. Водночас він піддав критиці і дії СБУ, яка «замість серйозно розслідувати акції зі зриву мобілізації, обмежується слідством проти третьосортної медведчуківської шестьори».
«Ситуація з Русланом Коцабою — це результат відсутності реформи правоохоронних органів та судової системи. Реально єдиний злочин Коцаби в тому, що його відеоролик на «Ютуб» отримав більшу інформаційну вагу, ніж державна програма пропаганди служби в збройних силах. Арешт Коцаби може викликати симпатію в багатьох людей, які мають патріотичні погляди та не сприймають його точку зору. Проте він відкриває скриньку Пандори, і фактично дає державі право карати за погляди, які не збігаються із загальноприйнятими, прикриваючись питаннями національної безпеки», — коментує «УМ» своє бачення ситуації PR-менеджер Українського незалежного центру політичних досліджень Олександр Равчьов.
Як з’ясувалося, кримінальне провадження проти Коцаби було розпочате СБУ ще наприкінці січня. За словами радника глави СБУ Маркіяна Лубківського, під час затримання у журналіста вилучено матеріали, які можуть вказувати на вчинення злочинів проти держави. Сам Руслан каже, що готовий нести відповідальність за зрив мобілізації, але не за державну зраду. Він просив відпустити його під домашній арешт, бо має на утриманні двох малолітніх дітей і хвору матір, однак суд йому відмовив. Наразі досудове розслідування триває, слідство вживає необхідні заходи для його завершення. Представник прокуратури Петро Гавриляк зазначив, що у Коцаби є 5 днів для подання апеляції на рішення суду. Чим він, беззаперечно, скористається, адже це — черговий привід привернути до себе увагу. Чого, власне, він і добивався.