Узагалі, кількатонний бронзовий монумент «великій трійці» — дітище скандально відомого московського скульптора Зураба Церетелі — збирались урочисто відкрити ще десять років тому, до 60-річчя Ялтинської мирної конференції за участю знаних лідерів країн антигітлерівської каоліції («УМ» неодноразово про це тоді писала). Але через непримириму позицію передусім кримських татар, які пов’язували і донині пов’язують возвеличення постаті «вождя всіх народів» Сталіна з наругою над пам’яттю загиблих у часи депортації, тодішні кримські власті не наважились на цей «монументальний» крок. Власне, і цього разу Національний рух кримських татар рішуче засудив ці наміри нової «кримської влади», які звернулися з листом до президента Путіна, керівництва Держдуми і Ради Федерації та російської Генпрокуратури. «Настійно закликаємо керівництво Російської Федерації, якщо ви дійсно засуджуєте практику злочинів сталінського режиму проти цілих народів і рішуче відмовляєтеся від злочинної спадщини, зупиніть це аморальне рішення кримської влади», — цитує звернення сайт «Крим.Реалії».
Втім російська влада з цього питання мала, схоже, іншу точку зору, бо «освятити» це «історичне» дійство та взяти участь у Міжнародній науковій конференції «Ялта-45: минуле, сучасне, майбутнє», яка відкрилася в Лівадійському палаці з нагоди 70-річчя Ялтинської конференції, прибув особисто спікер російської Держдуми Сергій Наришкін. Сама «Велика трійка», відлита на одному з підприємств Санкт-Петербурга, яка весь цей час припадала пилом десь у закапелку місцевого комунального підприємства, а тепер начищена до блиску, офіційно стала пам’ятником біля їдальні на території санаторію «Лівадія». «Сподіваюся, що такі міжнародні дискусії, як та, що проходить тут, у Лівадійському палаці, звичайно, допоможуть зростанню взаєморозуміння, і наші західні колеги нарешті припинять використовувати російський Крим як привід для конфронтацій і побачать у його жителях вільних і відповідальних за свій вибір людей, що мають право визначати і своє майбутнє, і долю рідної землі»,— сказав Наришкін.
Цікаво, що у цій дискусії мав узяти участь правнук Сталіна Яків Джугашвілі, якого спочатку запросили до Лівадії, а згодом без пояснень відмовили. Сам нащадок Сталіна висловив припущення, що його присутність стала небажаною після його критичних зауважень на адресу російського керівництва. «Мені запропонували взяти участь у заході, присвяченому 70-й річниці Ялтинської (Кримської) конференції. Мій батько, через похилий вік і слабке здоров’я, відійшов від публічних справ, і тому запросили мене. Я погодився, незважаючи на деякі обставини, які мені не сподобалися», — написав Джугашвілі у «Фейсбуці», додавши, що не сподобалося йому, що нинішній захід у Лівадії перетворився у навколовладну «тусовку». А такі зауваження могли порушити загальну атмосферу «свята» та «загального одобрямсу».