Майже дві третини росіян не схвалюють військового втручання в конфлікт на території України. Як свідчать оприлюднені вчора результати соціологічного опитування Всеросійського центру дослідження громадської думки (ВЦИОМ), 65% респондентів вважають, що Росія зацікавлена в заморожуванні збройного конфлікту на Донбасі, хай навіть ціною поступок і фінансових втрат. На тому, що РФ повинна стояти на позиції «війна до переможного кінця», наполягають лише 17% громадян.
При цьому 67% опитаних вважають недоцільним вводити російські війська для припинення бойових дій в Україні. Причому цей показник майже однаковий в усіх вікових та географічних групах (68% молоді від 18 до 24 років, 68% літніх людей, 63% мешканців Москви та Санкт-Петербурга, 64% мешканців малих міст тощо).
Протилежної думки дотримуються 20% респондентів.
Дослідження також показало, що позиція росіян щодо так званих «народних республік» досить суперечлива. Якщо 29% вважають за необхідне визнати «ДНР» та «ЛНР» як незалежні держави, то 28% переконані: в обставинах, що склалися, Росія повинна дотримуватися нейтралітету.
За те, щоб прийняти самопроголошені республіки до складу Російської Федерації, виступає 16% опитаних. Ще 12% вважають, що слід допомогти «ДНР» та «ЛНР» розширити автономію, але в складі України.
І вже традиційно лише 2% росіян вважають, що російська сторона повинна сприяти київській владі у відновленні контролю над територіями «народних республік». Опитування проводилося 24-25 січня серед мешканців 132 населених пунктів у 46 регіонах Росії.
А напередодні дані свіжого соцопитування оприлюднили й фахівці Левада-центру. Згідно з цим дослідженням, проведеним 23-26 січня у 134 населених пунктах 46 регіонів Росії, понад 70 відсотків росіян підтримують політику Кремля у відповідь на санкції Заходу.
Водночас кількість громадян РФ, які занепокоєні санкціями проти Москви, подвоїлася у порівнянні з вереснем минулого року: 79% опитаних відповіли, що вже на собі відчули західні санкції, 34% зізналися, що обмеження створюють їм серйозні проблеми, а 12% — що санкції не мали жодних наслідків.
Майже половина росіян (47%) вважає, що накладені на їхню країну за роль Москви в українській кризі санкції можуть становити для їхніх родин «серйозні» або «досить серйозні» труднощі. У вересні так вважали лише 26% респондентів.
При цьому дві третини росіян (69%) надалі вважають, що «Росія повинна продовжувати свою політику, незважаючи на санкції». Лише 34% громадян РФ вважають, що «Росія повинна рішуче відповісти на західні санкції запровадженням власних». Майже стільки ж (32%) виступають за «ігнорування» тиску Заходу. Лише кожен п’ятий росіянин (20%) вважає, що Москва «повинна намагатися знайти компроміс для уникнення санкцій».