29 січня в Україні відзначається День пам’яті Героїв Крут. Саме в цей день 97 років тому на Чернігівщині біля залізничної станції Крути відбувся бій 3000-ї більшовицької армії Муравйова та в рази меншої армії УНР — до 600 вояків. Серед тих, хто вийшов захищати Київ від ворога, були й зовсім хлопчаки — курсанти Першої української юнацької школи ім. Б. Хмельницького.
Довгий час навколо значення цього бою точилися палкі суперечки. Одні захоплювалися мужністю юних вояків, інші звинувачували керівництво УНР за неспроможність створити боєздатну армію. Цікаву думку з цього приводу висловив історик, професор Володимир Сергійчук. «Бій під Крутами зупинив на кілька днів наступ російських більшовиків, відтак Центральна Рада змогла протриматися в Києві, що було надзвичайно важливо для делегації УНР на мирних переговорах у Бресті, яка готувала документи про визнання центральними державами незалежності України. Тобто завдяки саме цій жертовності нашої молоді 9 лютого 1918 року Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія і Туреччина визнали УНР самостійною державою, в результаті чого їй було надано військову допомогу в очищенні української території від непрошених гостей», — зазначив історик.
Учора урочисті заходи з вшанування пам’яті героїв відбулися як у столиці біля Аскольдової могили, де були поховані крутяни, так і на Чернігівщині, в селі Пам’ятне, де розташований Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут». У столиці в урочистостях узяв участь Петро Порошенко, який поклав квіти до пам’ятного знака, а після цього нагородив двох військовослужбовців — старшого солдата Корінного та лейтенанта Назаренка — орденом «За мужність» III ступеня. Провівши історичні паралелі між подіями 1918 року та сьогоденням, Президент наголосив, що не діти, а військові повинні захищати Батьківщину. Він додав, що Верховна Рада має проголосувати за зміни до законодавства, що дозволить зробити міцнішою українську армію.
Свого часу 29 січня пропонували зробити Днем української армії, однак минулого року це свято було оголошено на Покрову, 14 січня. Втiм і зараз цей день змушує замислитися над уроками історії і сьогодення. «Пам’ятати своїх героїв дуже важливо, адже герої — це ті найкращі, яких ми втрачаємо. Їх не бракує в нашій історії, і крутянці в цьому пантеоні посідають особливе місце — вони одні з перших віддали свої життя за новопроголошену Українську державу. Тих, хто поповнили український національний пантеон сьогодні, напевно, вистачить для виховання патріотизму на сотні років вперед», — зазначив директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.