Андрій Магера: Щоб агітувати за кандидата в президенти, чиновник повинен звільнитися

09.09.2004
Андрій Магера: Щоб агітувати за кандидата в президенти, чиновник повинен звільнитися

Андрій Магера. (Фото автора.)

      Член Центральної виборчої комісії Андрій Магера «спеціалізується» на питаннях висвітлення передвиборчої агітації кандидатів у президенти та зв'язках із засобами масової інформації. На семінарі з власними кореспондентами «України молодої», організованому УНЦПД за сприяння Фонду розвитку ЗМІ посольства США в Україні, він коментував переважно порушення, яких у ці гарячі передвиборчі дні журналісти фіксують чимало. Отож пропонуємо вашій увазі коротку версію цієї розмови.

 

      — Чи не найбільше порушень, які ми зараз спостерігаємо, стосуються нерівного висвітлення діяльності кандидатів у засобах масової інформації. Чи враховує Центрвиборчком дані моніторингу ЗМІ?

      — Враховує. Нещодавно голова ЦВК Сергій Ківалов збирав прес-конференцію, на яку запросив керівників телеканалів, зокрема приватних, таких як «Інтер», «1+1», ICTV. Він звернув увагу, що серед 26 кандидатів найбільше висвітлюють одного, пославшись на дані моніторингу, який проводять професор Інституту журналістики Валерій Іванов та доцент Олександр Чекмишев. Це серйозні дані, яким немає підстав не довіряти.

      Зрозуміло, що ми живемо не у вакуумі, тому ЗМІ не можуть подавати діяльність 26 кандидатів однаково, бо є питання їх рейтингу, уваги громадськості до того чи іншого політика. Але хронометражі (тобто кількість часу в теленовинах. — Авт.) у одного з кандидатів не повинні бути у три рази більші, ніж у іншого, як, наприклад, щодо Януковича і Ющенка чи Януковича і Мороза, чи Корчинського і Кінаха. Адже, якщо порівняти рейтинги, то в Анатолія Кінаха він значно вищий, ніж у Дмитра Корчинського, хоча за хронометражем Корчинського висвітлюють більше.

      — У Законі «Про телебачення і радіомовлення» (стаття 2) сказано, що телеканали мають подавати інформацію об'єктивно, дотримуватися плюралізму тощо. Інакше ця стаття дозволяє Національній раді з питань телебачення і радіомовлення за її порушення оголошувати попередження, штраф, припиняти дію ліцензії на два місяці, а потім взагалі позбавляти ліцензії. Проте Нацрада не зважає на моніторинг. У цій ситуації ЦВК може звернутися до Нацради з проханням розглянути питання відповідно до їхньої компетенції?

      — Якщо до нас буде скарга, звернення, будемо відповідно реагувати. Центрвиборчком тут не займає заангажовану позицію.

      — Чи можлива фальсифікація виборів на рівні Центрвиборчкому?

      — На рівні ЦВК можливість фальсифікації виборів зведена до мінімуму, мабуть, фактично до нуля. Якщо об'єктивно й може бути якась фальсифікація, то на рівні дільничних комісій. Навіть територіальні виборчкоми до цього не причетні, бо до них просто приходять цифри і дані, якими складно маніпулювати.

      — Скажіть як експерт, який рівень фальсифікації можливий на нинішніх виборах?

      — Як член ЦВК я не буду казати, очікується фальсифікація чи ні, бо Центрвиборчком ніколи не піде на цю фальсифікацію. П'ятнадцятеро людей, які там працюють, не збираються провести решту життя в місцях не надто далеких. Що стосується дільничних виборчих комісій, то для того, щоб не було фальсифікації, існують інститути офіційних спостерігачів, представників у виборчих комісіях від кандидатів. Як показує світова практика, якщо фальсифікація перевищує 5 відсотків, вона стає очевидною.

      Порівняно з минулою нинішня редакція закону про вибори Президента встановлює більше запобіжників проти фальсифікації. Ті ж уточнені протоколи на дільничній виборчій комісії складаються на тому самому засіданні, де й первісний протокол. Якщо засідання закінчилося, то інші уточнені протоколи не можна складати взагалі. За цими речами треба спостерігати. На дільниці є спостерігачі, вони мають право підписати всі протоколи.

      — Чи можуть держслужбовці брати учать у передвиборчий агітації? На Луганщині був цікавий приклад, коли високий чиновник облдержадміністрації взяв на один день відпустку, провів передвиборчу прес-конференцію в приміщенні облдержадміністрації, а на наступний день вийшов на роботу. Це правомірно?

      — Не залежно від того, перебувають посадові службові особи у відпустці чи ні, їм заборонено брати участь у передвиборчій агітації. У пункті 2 частини 1 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України» це чітко сказано. Без ніяких умов.

      — Чи підпадає під цей пункт керівник центрального штабу Віктора Януковича Сергій Тигіпко, який працює головою Нацбанку?

      — Ні. Нацбанк не є органом виконавчої влади. Під цей пункт підпадають тільки посадові та службові особи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Отож співробітників Нацбанку і народних депутатів України він не стосується.

      — Щоб посадова особа могла агітувати, що їй треба зробити? Тільки звільнитися з посади чи є інші варіанти?

      — Вона повинна звільнитися з роботи без будь-якої відпустки. Тільки тоді можна агітувати.

      — Як у такому випадку бути редактору районної газети, засновниками якої є райрада чи райдержадміністрація, якщо він є довіреною особою одного з кандидатів у Президенти?

      — У пункті 4 статті 64 «Обмеження щодо передвиборчої агітації» сказано, що державним та комунальним засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, забороняється агітувати за або проти кандидата.

      — Тут же сказано, що у разі порушення вимоги за поданням ЦВК або відповідної територіальної комісії діяльність ЗМІ за рішенням суду можна тимчасово припиняти. Хотілося б побачити хоча б одне таке рішення Ківалова, яке б він підписав...

      — Я думаю, ви недооцінюєте Сергія Васильовича. У цьому випадку він намагається бути максимально об'єктивним. З цього приводу в нас розглядалися скарги.

      — Буквально на минулому тижні одеське радіо транслювало музику замість виступу одного з «технічних» кандидатів у президенти Богдана Бойка. Стає абсолютно очевидно, що чимало із 26 висуванців не збираються брати повноцінну участь у виборчому процесі. Невже на них не можна вплинути?

      — Я не розкрию великої таємниці, коли розкажу, що в нас були такі кумедні факти, коли при формування територіальної виборчої комісії подання на одну й ту саму людину-представника приходило одночасно від кількох кандидатів. Тобто вони самі не могли розібратися, хто чий, і домовлялися буквально в останні хвилини... Але вони не порушують закон.

      — Є ймовірність, що більшість із «технічних» кандидатів півмільйона підписів не зберуть. А члени комісій від них залишаються?

      — Залишаються. Це не підстава для припинення повноважень. Для цього, здебільшого, їх і висували.

      — А застава в 500 тисяч гривень повертається?

      — Заставу повертають, якщо кандидатуру зняти не пізніше, як за 30 днів до дня виборів. Трошки необдумано це зроблено, бо ці кошти втрачає бюджет.

      — Керівник центрального штабу Віктора Януковича Сергій Тигіпко пообіцяв, що за місяць до виборів глава уряду піде у відпустку і розпочне власне агітацію. На ваш погляд, у нього буде менше можливостей використовувати переваги, які дає посада Прем'єра?

      — На моє переконання, Прем'єр-міністр України, якщо він є кандидатом на пост Президента України, має право брати участь у передвиборчій агітації. Це може комусь подобатися чи ні, але в нього такі ж рівні умови, як у інших кандидатів. Іти у відпустку — його право. Але в його статусі нічого не змінюється від того, піде він у відпустку чи ні.

      — Так само як Леонід Кучма має право у грудні вступити у передвиборчу кампанію № 2?

      — Давайте ми цю передвиборчу кампанію переживемо, бо вона й так дуже важка.

 • Львовом — з колядою

  Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

 • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

  Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

 • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

  Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
  Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
  І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

 • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

  «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
  Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

 • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

  Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

 • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

  Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>