Усі добре пам’ятають катастрофічні наслідки повені у липні 2008 року на Закарпатті, коли загинуло 30 осіб, а збитки становили кілька мільярдів гривень. Постраждали також сусідні регіони Молдови, Румунії, Словаччини та Угорщини. Та й у попередні роки цей регіон неодноразово страждав від раптового підняття рівня води в карпатських ріках.
Саме трагедія 2008 року спонукала науковців до пошуків шляхів, як завчасно передбачити повінь та запобігти її руйнівним діям. Як наслідок — в Україні розпочато створення системи загальнонаціонального протиповеневого моніторингу на річках Прут та Сірет. І днями відбулася презентація проекту зi створення інноваційної системи, в основі якої лежить унікальна електронно-математична модель прогнозування повеней. «Для успішної реалізації проекту ми об’єднали найкращих спеціалістів у напрямах моделювання та прогнозування, геоінформаційного забезпечення та водних ресурсів», — зазначив під час брифінгу директор департаменту систем технологічного моніторингу компанії «Банкомзв’язок» Микола Курган.
Як зазначають фахівці, велика кількість зусиль та часу йде саме на отримання та вивчення даних, їх постійне оновлення. «Оцінка ризиків є дуже важливою складовою, сьогодні ми робимо її вже з урахуванням європейського та американського досвіду, і робимо на досить високому рівні. У цьому проекті важливо, що весь ланцюг, від збору і обробки даних і вже безпосередньо до моделювання, прогнозування та оцінки ризиків, ми покриваємо цілком. Тут ми перші серед країн колишнього СРСР», — наголосив провідний ГІС-аналітик Олексій Іщук.
Комплексна система прогнозування повеней з огляду на географічне розташування річок належить до європейського міждержавного рівня й дозволить значно скоротити щорічні втрати від повеней. Нагадаємо, за останні 15 років було 5 значних паводків, що призвели до виникнення надзвичайних ситуацій. Так, середньорічні збитки від паводків у 1995—1998 роках становили 899,3 млн. гривень, 1999—2007 — понад 1,5 млрд. гривень, у 2008 році — близько 6 млрд. гривень.