За 96 років День злуки УНР і ЗУНР ще жодного разу не був таким вистражданим, як нині. Вперше за 16 років офіційного святкування у День Соборності наша держава перебуває у стані війни, тож більшість заходів були не так пафосними, як символічними.
Уперше живий ланцюг єднання на День Злуки був організований 25 років тому — тоді він простягнувся від Львова до Києва. Цього ж року в столиці вже традиційно два береги Дніпра з’єдналися живим ланцюгом на мосту Патона. Люди з прапорами ЗУНР з одного боку та стягами УНР з іншого, під дріб справжніх військових барабанів вийшли назустріч один одному і об’єдналися посередині мосту. В руках активісти несли жовті та сині полотнища, тож, об’єднавшись, утворили символічний 30-метровий прапор України. Дехто взяв із собою і кримськотатарські прапори. Учасники запалили й свічки, вшановуючи перших загиблих героїв Небесної сотні, а також бійців, які полягли на сході України.
Окрім столиці, марші соборності пройшли в багатьох регіонах країни, а живі символічні ланцюги з’явилися і в Німеччині, Канаді та Прибалтиці. У День Соборності в багатьох містах країни охочі вийшли на центральні площі, аби залишити стрічку єдності зі своїми побажаннями Україні та українцям. Усе відбувалося під гаслом: «Одна, єдина соборна Україна», під яким навесні минулого року на площі своїх міст виходили десятки тисяч мешканців Донбасу, що відстоювали єдність країни. Сьогодні таке дійство символічне.
«Люди об’єднуються під гаслом: «Одна, єдина соборна Україна» і зав’яжуть символічну стрічку єдності, яка підтвердить, що Донбас і Крим — це українська земля, яка є невід’ємною складовою єдиної країни», — розповідає «УМ» один iз координаторів акції Ірина Ревунова. Згодом усі стрічки з різних регіонів України зв’яжуть у єдину стрічку, яка подорожуватиме Україною — від Луганщини до Львівщини.
РЕКОРД
У Києві в День Соборності презентували й вишиту карту України в рамках проекту «Україна — разом», зафіксувавши національний рекорд у номінації «Карта України, вишита найбільшою кількістю людей». Організатори акції розповіли «УМ», що всеукраїнське вишивання карти-оберегу України відбувалося впродовж п’яти місяців, до цього долучилося понад 6 тисяч людей. Ескіз вишивки створено з використанням прапорів усіх областей України та Меджлісу кримськотатарського народу. Полотно побувало в усіх областях України, в тому числі й у містах Слов’янськ, Краматорськ, Маріуполь Донеччини, у Сватовому та на тренувальній базі «кіборгів» на Дніпропетровщині. У кожному місті свою територію на зображенні мапи вишивали всі охочі. Саму карту передадуть до сесійної зали Верховної Ради.