Революція означає швидкі радикальні зміни. Проте за 8 місяців не відбулося жодних позитивних змін на рівні державного управління, на відміну від громадського сектору. На жаль, є ознаки того, що йдеться лише про модернізацію діючої системи...
Під час передвиборчих змагань багато обіцяли; не говорилося лише про першочергові фундаментальні реформи, такі як відродження промислового потенціалу, відродження села й розвиток малого та середнього фермерства, розвиток культури, книговидавництва, української, за змістом і духом, кіноіндустрії, науки, спорту тощо. Навіть не згадувалося про важливість імплементації державної мови в державні органи влади й бюджетні сфери, про її роль в інтеграції нації й зміцнення держави...
У листопадi 2014 р. на ТК «Україна» розповідали про дослідження вчених різних професій у рамках проекту «КОД нації». У секції мови довели, що українська мова позитивно впливає як на україномовних, так і російськомовних українців, посилює ауру, позитивно впливає на психіку й настрій. З цього можна зробити цікавий висновок: розумна українізація суспільства — не примха націоналістів, а необхідна, хоч і не достатня, умова прогресивного розвитку держави Україна. Тільки українська Україна може розкрити всю повноту фізичного і духовного потенціалу. До речі, тоді й у путіних буде менше підстав захищати «русскiй мiр» в Україні.
Біда України в тому, що тут, під покровом демократичної риторики, в національній політиці діють подвійні стандарти... Наприклад, анексія Криму підказала необхідний крок до розв’язання проблеми — законодавче визнання кримських татар корінним народом півострова, який єдиний має право на автономію. Щодо українського народу, який, за історичними й етнографічними даними, має набагато більше прав на статус корінного народу, незалежна держава Україна успадкувала імперську політику асиміляції, розмивання, витіснення етносу. Цій меті слугує й підміна в Конституції терміну «Український народ» терміном «...громадяни всіх національностей», і вилучення з посвідчень особи графи національності, і відсутність виключного права власності корінного народу на землю й надра тощо... І, нарешті, нав’язування громадській думці ідеї розбудови т. зв. української політичної нації. За взірець подаються безетнічні, емігрантські нації США, Канади, Австралії, що не мали міцного етнічного підґрунтя. Що це означає для українців? Лише те, що стародавній український етнос, який вижив у жорстоких умовах бездержавності й 350-літнього колоніального гніту, розчиниться, зникне в незалежній Україні. Як наслідок — це призведе до занепаду, руйнування й зникнення Української держави.
На міцність нації впливає й економічна політика держави. Знищення промисловості, бум будівництва гіпермаркетів на місці промислових гігантів, де реалізуються переважно імпортні товари, перетворює народ-творець на прислугу іноземних економік, і це — національна трагедія.
Волелюбство й незалежність у ментальності українців є доведеними і визнаними у світі національними рисами. Як доказ — переважна більшість українців успішно працює у секторі малого й середнього виробництва і бізнесу, а саме ці сфери методично зазнають утисків держави, і в такий «демократичний» спосіб українців витісняють з України, штучно створюючи кількісний розрив між працюючими й пенсіонерами.
У темі сьогодення з’явилася необхідність протидії російському агресивному інформаційному наступу. Але викликає сумнів, що заявлена лобова контратака буде успішною з огляду на фінансові можливості «дуелянтів». Проте, думається, можна відбити атаку іншим методом, відомим у медицині: хворобу можна подолати ліками, але це буває дуже дорого й не кожному по кишені. А можна протидіяти хворобам зміцненням імунітету, в нашому випадку — національної свідомості. На цю мету мають працювати дошкільні заклади, школи, виші, література й кінематограф, історична наука й народознавство... Але є великий сумнів, що влада нинішньої системи буде цим опікуватися, бо тоді не спрацьовуватиме основна рейтингова технологія лібералів — ПОПУЛІЗМ. Без зміцнення національної свідомості й надалі квітнутиме українофобія, а «гречкосії» на кшталт Партії регіонів, «Батьківщини» і Ко збиратимуть електоральний урожай.
Революція гідності не закінчилася, успіх — в її трансформації у національну революцію, що породить ідею єднання національних сил, як стрижень, на який нанижуться елементи державного проекту. Без ідеї будь-яка затія завершується пшиком.
Анатолій ЛЮДВИНСЬКИЙ
Полтава