«По-більшовицьки» вирішили кримські депутати підійти до проблеми безперебійного забезпечення анексованого півострова електроенергією, одним натисканням кнопки «націоналізувавши» енергопостачальну компанію ДТЕК «Крименерго», що входить у структуру холдингу ДТЕК українського мільярдера Ріната Ахметова. Сталося це, як і у випадку з «експропріацією» компанії «Кримхліб», Керченського суднобудівного заводу «Залив», Ялтинської кіностудії, «Кримгазу», не кажучи вже про нерухомість Ігоря Коломойського, з ініціативи «глави республіки» Ігоря Аксьонова, під проникливі обґрунтування «революційної доцільності». «Завдання у нас прості — налагодити нормальне життя у Республіці Крим, адаптуватись до російського законодавства, і у зв’язку з цим ми з вами змушені приймати різні доленосні рішення, засновані винятково на інтересах Криму, інтересах Росії», — заявив Аксьонов. При цьому жодного натяку на попереднє рішення суду чи бодай на грошову компенсацію Ахметову, який три року тому придбав «Крименерго» за майже три сотні мільйонів гривень, не прозвучало.
Хоча, якщо розібратися, то Аксьонов таки лукавить. Бо його тотальна «націоналізація» геть не збігається з буквою російського законодавства. Адже, згідно зi ст. 235 Цивільного кодексу РФ, націоналізація (як підстава для припинення права власності) здійснюється на підставі закону з відшкодуванням вартості майна та інших збитків у порядку, встановленому ст. 306 цього кодексу, яка, в свою чергу, визначає, що збитки, завдані власникові націоналізованого майна (в тому числі і його вартість), відшкодовуються державою. Але все, що суперечить закону, можна виправдати все тією ж «революційною доцільністю».
Утiм Росія на це спокійно закриє очі, бо у приватизації «Крименерго», де нині працює близько шести тисяч осіб, вона має свій інтерес. Оскільки, відповідно до підписаного 30 грудня 2014 року річного контракту між російським «Інтер РАО» і українським «Укрінтеренерго» щодо експорту електроенергії з ЄЕС Росії в об’єднану енергетичну систему (ОЕС) України передбачено чіткий графік поставок рівномірних обсягів електроенергії до 1500 МВт. Паралельно «з метою надійного та безперебійного енергопостачання Криму» було укладено й іншу угоду — між дочірньою структурою «Інтер РАО» — Центром здійснення розрахунків (ЦЗР) і «Укрінтеренерго», де Крим називається за російським зразком… Кримським федеральним округом РФ. І хоча щодо цих документів український Прем’єр Арсеній Яценюк уже висловив публічне невдоволення, як кажуть, написане пером... А доки політики вникатимуть в специфіку формулювань, анексована територія впродовж року буде гарантовано отримувати потрібну їй електрику. І відповідні прибутки — також.