Учора, після кількаденного відновлення, нафтові котирування на світових ринках поновили падіння. Якщо вранці 19 січня ціна бареля дорогої марки «Брент» піднімалася вище 50 доларів, то вже станом на 9-ту ранку 20 січня становила 48,53 долара. Таким чином, починаючи з червня 2014 року, коли вартість еталонного північноморського сорту «чорного золота» сягала 115 доларів, нафта здешевіла майже на 60%.
Тим часом уряд Саудівської Аравії, найбільшого після США виробника нафти у світі, підтвердив, що не має наміру регулювати ціни за допомогою скорочення її видобутку. «Падіння цін на нафту не змусить Саудівську Аравію до обмеження видобутку цього виду сировини. Країна дасть собі раду навіть у тому випадку, якщо цінова криза на ринку триватиме вісім років», — заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Мохаммед аль-Саббан, радник саудівського уряду з питань енергоносіїв. Упродовж 27 років, аж до своєї відставки минулого року, він очолював міністерство у справах нафти Саудівської Аравії, тож досконало знається на цій темі.
За неофіційною інформацією, ця країна готова підтримувати теперішні обсяги видобутку навіть у тому разі, якщо ціна на нафту впаде до 20 доларів за барель. Чи не найбільшого удару така ситуація завдає по економіці Росії, болісно залежній від продажу корисних копалин. Іще недавно бюджет РФ ґрунтувався на ціні 107 доларів за барель (при цьому Росія торгує дешевшою за «Брент» маркою «Уралз»), і падіння ціни нижче 90 доларів уже було катастрофою. Про ймовірні 20 навіть казати нічого…
«Часом варто дозволити цінам впасти так низько, як лиш можливо, щоби витіснити з ринку менших виробників», — пояснив логіку Саудівської Аравії Мохаммед аль-Саббан. На його думку, накопичені урядом СА фінансові резерви дозволять пережити цей час без особливих проблем. При цьому експерт зазначив, що це можливо завдяки запровадженню програми економії бюджетних витрат. Без таких заходів країна була спроможна без значних проблем для економіки витримати лише близько чотирьох років низьких цін на нафту.
Наприкінці минулого року з’явилася інформація, що уряд США може назавжди відмовитися від заборони на експорт нафти, яка діяла останні 70 років. Це буде зроблено з метою входження Сполучених Штатів на нові ринки збуту сировини, яка у цій країні походить із нетрадиційних родовищ.