Висновки щодо Тараса Бульби-Боровця, які поширюють сучасні, здавалося б, незаангажовані дослідники й науковці, полярні й суперечливі, — каже дослідник Іван Ольховський. Якщо відомий львівський історик Юрій Киричук доводить, що Бульба-Боровець був агентом «Абверу» (німецької розвідки), то житомирський науковець Сергій Стельникович стверджує, що отаман у роки Другої світової війни діяв від імені еміграційного уряду УНР на вигнанні. Якщо у працях Володимира Дзьобака ви можете знайти згадки, що влітку 1941 року «Поліська Січ» Бульби-Боровця вчинила жорстоку різанину серед відступаючих підрозділів Червоної армії, то такого навіть радянські погромники «українського буржуазного націоналізму» не пишуть. Зокрема один із них, Віталій Чередниченко, у своїй книзі «Анатомія зради» твердить: «Озброєні банди під назвою «Українська повстанська армія» (УПА) — «Поліська Січ», створені Бульбою, усіляко ухилялися відкритих боїв проти частин Червоної армії». А колишній повстанський інтендант Роман Петренко навіть звинувачує отамана у бездіяльності, мовляв, його військовому формуванню у цей час на Волині не було з ким боротися.
Архіви без обігу
Під час дослідження українсько-польського протистояння на Волині у роки минулої війни Іван Ольховський зіткнувся зі ще одним парадоксом. Незважаючи на низку заяв, листів-звернень Тараса Бульби-Боровця до проводу ОУН (Бандери) з осудом нападів на мирне польське населення, Володимир В’ятрович у своїй книзі «Друга польсько-українська війна» поклав на отамана відповідальність за нібито його ініціативу в розпалюванні антипольської кампанії. Водночас відомий польський історик Гжегож Мотика у своїх дослідженнях зазначає, що не знайшов жодного факту нападу бульбівців на поляків.
Усе це змусило Івана Ольховського шукати істину. Отже, він підготував до друку дослідження — «Засновник УПА (1941-1943). Сторінки непрочитаного життєпису Тараса Бульби-Боровця». Як пояснює дослідник, йому випала нагода вивчити матеріали справ Тараса Бульби-Боровця та його соратників, які зберігаються у Галузевому архіві СБУ, дослідити документи про нього в інших архівосховищах України, в опублікованих збірниках документів німецьких, російських та польських архівів, перечитати дослідження польських, білоруських та російських істориків і мемуарну літературу (особливо української діаспори), проаналізувати свідчення очевидців та учасників подій.
«Низку архівних матеріалів про діяльність поліського отамана досі не введено в науковий обіг. Вони вперше побачать світ у моїй книзі, — розповідає автор книги. — Під час роботи над архівними документами з’ясувалося, що до багатьох із них історики поставилися некритично, особливо до повідомлень червоних партизанів. А вони часто не розрізняли течій в українському визвольному русі, зокрема не бачили різниці між збройними відділами ОУН (Бандери), ОУН (Мельника) та Тараса Бульби-Боровця. Акції одних формувань приписували іншим і навпаки. Надзвичайно промовистим щодо цього є запис у щоденнику від 26 червня 1943 року Сидора Ковпака, який, на думку деяких сучасних істориків, умів розрізняти бульбівців і бандерівців. Червоний командир партизанського з’єднання нотує, як він зі своїми помічниками складав листівку-звернення до українських націоналістів. Ось як вона починалася: «Бандерівці, бульбівці! Чи дідько вас розбере, хто ви такі». Коментарі тут, як кажуть, зайві».
Відтак дослідникові довелося співставляти дані польських істориків, свідчення українських очевидців, дані повстанців і радянських партизанських з’єднань, щоб правильно кваліфікувати ту чи іншу операцію. З’ясувалося, що не завжди точними й достовірними є і повідомлення німецьких спецслужб та польського підпілля часів війни. Їх також треба було порівнювати з іншими джерелами.
Між партизанами і поліцаями
Дослідник наголошує, що від початку бульбівський рух виконував роль народної міліції. Німецько-радянська війна принесла в Україну безлад. Радянська влада чкурнула на схід, залишивши енкаведистські групи — комуністичних підпільників, які виконували наказ Сталіна від 3 липня 1941 року: знищувати хліб, паливо, дороги, мости, зв’язок — нічого не лишати ворогові; цивільних, хто залишився на окупованій території, вважати зрадниками або поплічниками гітлерівців. Тим часом Бульба-Боровець зі своєю міліцією оберігав населення Полісся та його майно у час безвладдя від наскоків більшовицько-кримінальних банд. У серпні 1941 року він домігся дозволу від командування 213-ї німецької дивізії на створення спеціального підрозділу «Поліська Січ», який, на відміну від міліції, не був прив’язаний до певного району дислокації і мав важку зброю. Саме «Поліська Січ» від серпня до листопада 1941-го разом із Білоруською самообороною витісняла з Полісся у брянські ліси червоні банди, деморалізовані залишки відступаючих підрозділів радянської армії.
Низка дослідників плутає «Поліську Січ» Бульби-Боровця з поліцією, яка була утворена німецькою окупаційною владою у листопаді 1941 року. Поліцаї мали німецьку уніформу і перебували на німецькому забезпеченні, ними командували німецькі старшини. У Бульби цього не було. Навпаки, у тому ж місяці він відмовився підпорядкувати «Поліську Січ» німецькій адміністрації, нібито ліквідував її, а насправді кращих вояків перевів у підпілля.
«Від квітня 1942-го бульбівські підрозділи під назвою «Українська повстанська армія» воювали і проти німців, і проти червоних партизанів, — розповідає Іван Ольховський. — Наскоки на окупантів робили переважно затемна, зненацька і одразу ж зникали, аби не дати зрозуміти, хто нападав, та не підставити під каральні акції місцеве населення. Така тактика мала назву «з-під землі і під землю». Подібні партизанські дії мали й ще одну мету: берегти кожну нашу душу. Брали участь в операціях невеликі групи добре вишколених вояків». Бульба-Боровець, на відміну від бандерівців, був проти створення на окупованих територіях повстанських республік, оскільки вони не могли довго протистояти переважаючим німецьким силам, а відтак мали бути знищені разом із цивільним населенням.
Бульбівський рух стояв на демократичних позиціях і пропонував бандерівським, мельниківським та іншим військовим відділам об’єднатися в єдину Українську повстанську армію, політичне керівництво якою мала здійснювати Революційна рада з представників різних політичних течій. На жаль, бандерівці, будучи найбільшою націоналістичною організацією, не погодились на цю пропозицію, а згодом силою стали підпорядковувати собі збройні відділи своїх політичних опонентів — аж до випадків братовбивства.
Дипломатія історії
Дехто твердить, що так звана «гра у дві руки» була неефективною через виснажливу двофронтову війну. «Це поширений штамп деяких дослідників, мовляв, дипломатія Боровця не принесла бажаних результатів, — говорить Іван Ольховський. — Пишуть, що партизани-медведєвці, пішовши на переговори з Боровцем, виграли час для росту і зміцнення свого загону, одержали відомості про бульбівців. Але це ж саме можна сказати і про повстанців отамана. Варто порівняти, наскільки зріс медведєвський загін iз 16 вересня 1942 року до 19 лютого 1943 року (період перемир’я) і наскільки за цей час зросли бульбівські, бандерівські та мельниківські відділи».
Окрім того, наголошує дослідник, Бульба на переговорах iз медведєвцями врятував від розстрілу двох українських священиків — Павла Травку і Сергія Попругу. Що ж до переговорів із німцями, то так, Бульба-Боровець не домігся від них ані визнання Української держави, ані права на самостійну діяльність своїх військових підрозділів, ані звільнення Степана Бандери та Ярослава Стецька з концтабору. А які рухи опору домоглися цього? Ніякі. Зате Бульба домігся від німців припинення репресій проти національно свідомих українців на час переговорного процесу. Як відомо, шеф служби безпеки Волині і Поділля доктор Пютц 16 листопада 1942 року видав директиву №641/42, згідно з якою жандармам і поліції наказувалось утримуватися від арештів серед оунівців та інших представників українського націоналістичного руху.
У наймасштабнішій праці про український рух опору років Другої світової війни — «Літописі УПА» — надзвичайно мало згадок про Бульбу-Боровця. Ім’я отамана, по суті, несправедливо забуте не тільки серед широкого загалу, а й у націоналістичних колах. «Тут немає нічого дивного, — пояснює Іван Ольховський. — Адже томи «Літопису УПА» укладають дослідники переважно бандерівського спрямування, які не можуть погодитися, що Бульба-Боровець — засновник УПА. Він ним став, коли бандерівці ще протестували проти партизанської війни з окупантами. Відтак документи про діяльність бульбівського руху оминаються. На цю тему за кордоном велась дискусія між відомим курінним УПА Максом Скорупським і редколегією видання, однак вона нічого не дала. Утім недавно в одній із серій «Літопису Української Повстанської Армії» вийшла книга про мельниківця Олега Штуля. Це вселяє надію, що у майбутньому «Літопис УПА» повернеться обличчям і до засновника УПА Тараса Бульби-Боровця. І врешті «Літопис УПА» стане повним і об’єктивним».
ДОВІДКА «УМ»
Ця книга цікава всім, хто хоче знати нашу історію, зокрема про визвольний рух в Україні під час Другої світової війни, не поверхово, а глибоко, хто вірить фактам, а не пропаганді. Необхідною вона є військовим, добровольцям спецбатальйонів, які воюють на сході України. Адже тут описується тактика бульбівських формувань, які перемагали ворога малими силами. Це збірник науково-публіцистичних нарисів, деякі з них, як-от: «Коли виникла Українська Повстанська Армія?», «Трагічна доля першої дружини отамана і фарс, розіграний на ній», — друкувала низка інтернет-видань, зокрема, «Українська правда». Невдовзі книга побачить світ у редакції газети «Гарт».
Анастасія ЧЕБОТАРЬОВА,
учениця 11-го класу Київської спеціалізованої школи №130 імені Данте Аліг’єрі