Учора весь християнський світ відзначав Водохреще — свято хрещення Ісуса Христа у річці Йордан. Це — єдиний день, коли серед зими на берегах річок та озер збирається не менше охочих скупатися, ніж улітку. У народі вважають, що цього дня вода має цілющі властивості, які зберігаються цілий рік. У храмах та на річках відбуваються обряди з освячення води, після чого сміливці йдуть «змивати гріхи». У народі вірять, що таким чином можна зцілитися від багатьох недуг. Насправді процедура очищення від гріхів є набагато складнішою, кажуть священики. Але позитивну дію йорданської води на здоров’я важко заперечити.
Дехто купається у крижаній воді регулярно, та набагато більше людей пірнають у зимову ополонку раз на рік. У Києві традиційним місцем купання є береги Дніпра, особливо Гідропарк. Цього року завдяки плюсовій погоді тут було особливо велелюдно.
«УМ» цьогоріч спробувала хрещенської водички в компанії з відомими письменниками. Як з’ясувалося, брати Капранови традицію письменницького купання започаткували більше десяти років тому. З ними був Сашко Лірник та Сергій Пантюк iз молодою дружиною. Для тих, хто надумався купатися вперше, брати Капранови радять передусім не боятися. «Коли вперше заходиш у воду, головне не зупинятись. Потрібно рвучко увійти, тоді менше відчувається холод, і тричі зануритись, бо, за повір’ям, Ісуса при хрещенні тричі занурювали з головою», — розповів «УМ» пан Дмитро. «І, до речі, роздягатись потрібно не поступово, а так само швидко і зразу ж у воду», — додає пан Віталій. Дійсно, страшно тільки спочатку, коли стоїш біля крижини. Коли ж виходиш із води — тіло огортає приємне тепло і відчувається неймовірне піднесення.
Лікарі також схвалюють моржування: «У медицині є поняття стресу, це свого роду захисна реакція організму. І якщо стрес короткочасний — то він корисний. Занурення в крижану воду — це і є такий стрес, під час якого виділяється адреналін — гормон, який підвищує загальну опірність організму», — розповідає «УМ» лікар терапевт Валентина Бойко. Лікар розповідає, що судини, які у воді різко звужуються, після купання розширюються, завдяки цьому поліпшується кровообіг в усьому організмі, тому моржування — хороша методика для лікування хронічних захворювань та профілактики застуд. «Якщо людина здорова, вона сміливо може купатися на Водохреще. По-перше, температура в ополонці не така вже й низька. Навіть коли надворі холодно, у воді вона буде не нижчою за плюс чотири градуси. А по-друге, віра також творить дива», — додає пані Валентина.
Лікарі та досвідчені «моржі» радять займатися моржуванням не тільки на Водохреще, а постійно. Чим більше організм звикає до холоду та стресу, тим стійкіший він до застуд та хвороб. А емоції завдяки цьому годі й уявити.