Узбекистан не піде в «новий СРСР»
Узбекистан ніколи не увійде в об’єднання на зразок колишнього СРСР, заявив президент країни Іслам Карімов під час першого засідання Законодавчої палати Олій Мажлісу (узбецького парламенту). Як повідомляє Uzdaily.uz, глава Узбекистану зазначив, що «нині в деяких країнах робляться спроби повернення до часів Радянського Союзу, вихваляння ленінських і сталінських часів, епохи СРСР. «Нам не прийнятний такий підхід», — наголосив Карімов. І заявив: «Я скажу прямо: Узбекистан не приєднається до Євразійського союзу або Митного союзу. І не допустить на своїй території розміщення іноземних військових баз і об’єктів, що й передбачено концепцією зовнішньополітичної діяльності республіки (ухваленою 2012 р.)».
Нагадаємо, створення Митного союзу та ЄврАзЕс як «реінкарнації» СРСР, за яким він так ностальгує, — ідея-фікс президента Росії Володимира Путіна. Станом на 1 січня 2015 року в Євразійський економічний союз входять Росія, Білорусь, Казахстан та Вірменія.
Країни Балтії зробили ще крок до енергетичної незалежності від РФ
Міністри енергетики Латвії, Литви та Естонії учора в Ризі підписали декларацію безпеки енергопостачань. Як повідомляє видання «Делфі», сторони зобов’язалися диверсифікувати джерела і маршрути енергетичних поставок, модернізувати інфраструктуру, реалізувати третій енергопакет ЄС, забезпечити прозорі правила доступу третіх сторін до газогонів у країнах Балтії. У документі також наголошується, що синхронізація з мережами континентальної Європи «є необхідною умовою, яка підвищить енергетичну безпеку», а допомога Єврокомісії і співпраця з Польщею «також дуже важливі».
Реалізацію спеціального плану дій країни Балтії розпочнуть у першому півріччі цього року. Раніше ці три держави оголосили про намір активізувати від’єднання електромереж від Росії для забезпечення безпеки балтійського сектора енергетики.
Європол попереджає про загрозу терактів у Європі
Від 3 до 5 тисяч громадян ЄС виїхали в «гарячі точки» світу, після повернення з яких можуть скоювати теракти, подібні до паризьких. Як повідомляє «Німецька хвиля», відповідне застереження оприлюднило поліцейське управління Євросоюзу (Європол). Нині терористична загроза в Європі є найвищою з часу терактів у США у вересні 2001 р., наголошують у відомстві. Як повідомив керівник Європолу Роб Вейнрайт, виступаючи перед британським парламентом 13 січня, його установа вже має список близько 2500 підозрюваних із різноманітних країн. Крім Сирії та Іраку, загрозу становлять терористичні мережі в Африці та на Аравійському півострові. За словами Вейнрайта, для протидії цій загрозі необхідна співпраця між спецслужбами та технологічними компаніями, оскільки «соціальні мережі широко використовуються для рекрутування та пропаганди екстремізму». В Європолі також повідомили про зростання зв’язків між екстремістами та організованим криміналітетом.
Екологічна катастрофа на Байкалі
Озеро Байкал, яке є найглибшою прісноводною водоймою Землі, аномально обміліло. Як пише російська газета «Коммєрсант», у зв’язку з цим влада Бурятії (РФ) припускає запровадження в регіоні режиму надзвичайного стану. За словами міністра природних ресурсів Бурятії Юрія Саф’янова, рівень води знизився на 40 см порівняно з показником 2013 року. Окрім того, жителі бурятського узбережжя Байкалу скаржаться на те, що з колодязів зникла вода, а рибалки — на те, що в дельті річки Селенга зникла риба.
Останні роки були посушливими, що почасти й призвело до падіння рівня води в озері. Але, за словами екологів, таке значне зниження пов’язане з діями гідроенергетиків Іркутської області. Навесні минулого року, розраховуючи на повноводдя, вони злили велику кількість води з Байкалу. У разі, якщо ситуація залишиться незмінною, без води, електроенергії та опалення можуть залишитися понад 200 тисяч людей.