«Мамо, мамо, дивись, то ж поганий президент Росії Путін!» — такими вигуками маленькі львів’яни реагували на велику різдвяну шопку, яка розкинулася у центрі міста. Організатори різдвяного дійства вирішили осучаснити і традиційний український вертеп, щоб показати малечі, хто справжній ворог України. Головними героями дійства стали Цар-Ірод в образі Путіна, який хотів викрасти маленького Ісуса, і українські солдати, які не дозволили йому цього зробити. Костюми героїв теж відповідали реаліям: один із захисників був у формі кіборгів із донецького аеропорту, інший мав шеврон «УКРОП». У вертепі також були задіяні живі вівці і віслюк, янголи та пастушки.
Таке дійство зацікавлювало не лише дітей, а й дорослих, які активно словами та вигуками допомагали солдатам боротися з Путіним. «Я однозначно позитивно ставлюся до таких вертепів. Телевізор дитині не дозволяємо дивитись, а от пояснити, хто такий Путін і чому потрібно поважати людей у формі, варто. І саме такі дійства допомагають знайти той ключик до свідомості дитини», — розповідає львівська викладачка музичної школи Роксолана Нечипоренко. «Такі зміни стовідсотково впливають на сприйняття і усвідомлення дітей. Окрім того, що батьки їм розповідають про біблійну складову цього дійства, вони ще й вiдповiдають на дитячi запитання: а хто у формі, хто такий цар Ірод і чому його називають Путіним. Щодо солдатів — то це ще один аспект поваги до наших захисників. Це має виховуватись у дітях iз дитинства, щоб пізніше їм не довелося пояснювати, з ким тривала війна. Це мистецький спосіб виховання наших дітей», — коментує «УМ» фольклорист Валерій Гладунець.
Цю ж тенденцію підхопив і аматорський колектив зі школярів і студентів Полтави. «Цар Ірод, який називав себе великим, насправді, великим не був. Просто він хотів влади. І сьогодні ми живемо в таких реаліях, коли нашу державу хочуть знищити такі «царі», як Путін. А ми показуємо, що жодна зла сила не переможе наш дух, нашу свободу», — впевнений Олександр Дедюхін, організатор святкового полтавського вертепу. Цікаво, що діти самі писали сценарій, шукали костюми та обирали колядки, дорослі ж допомагали лише в організації дійства.
Не обійшлося без образу «Ірода-царя-самозванця, що знає секрет «краси»: ботокс в лоба накачав і в свої 65 Ірод — ягодка «опять» і в традиційному Зірковому вертепі, що був представлений різдвяного вечора на Софійській площі у Києві. «Минулого року царем Іродом був Янукович, але тепер Януковича немає, тому всі чудово розуміють, хто в нас зараз найбільший ворог, тож питання, хто буде Іродом, навіть не виникало. На жаль, те, що було представлене на Софійській площі в рамках фестивалю Олега Скрипки «Країна мрій» — це так званий «лайтовий», спрощений варіант. У мене ж лишився повноцінний сценарій, де є й Конотопська відьма-сепаратистка, є Європа і ще багато гострих моментів, як я це завжди роблю. Я дуже сподіваюся, що ми з друзями ще зберемося і таки поставимо цей вертеп, як ми це завжди робили з Олесем Донієм», — поділився з «УМ» незмінний автор сценарію «Зіркового вертепу» Сашко Лірник.
До речі, такі осучаснені вертепи відбувалися не лише у великих містах України. Значна кількість колядників також використовувала образи солдатів-захисників та Ірода-Путіна. Тенденція, одначе, як сказав би герой популярного фільму.