Починаючи з 3 січня, комітет у справах збройних сил Сенату США очолив Джон Маккейн. Відтепер один із найбільш послідовних критиків Володимира Путіна братиме безпосередню участь в ухваленні рішень про розміри та цілеспрямованість асигнувань Пентагону. Для Києва це дуже добра новина, натомість у Москві, з цілком зрозумілих причин, нічого хорошого для себе від цього призначення не очікують. Хоча народу цього, звісно, не показують — навпаки, російські ЗМІ старанно вимальовують для населення гіперболізовано карикатурні образи представників американської влади.
Натомість більш-менш віддалений від Кремля інформаційний портал Газета.ru в аналітичній статті з цього приводу зауважує, що фігура Маккейна є складнішою, ніж та карикатура, яку звикли малювати його критики. Хоробрий військовий пілот, полонений в’єтнамських комуністів, друг російських опозиціонерів та непримиренний опонент президента РФ Путіна — все це Джон Маккейн, нагадує російське інтернет-видання.
Ймовірно, ця посада 78-річного сенатора, який програв президентські вибори-2008 чинному главі держави Бараку Обамі, стане вершиною його політичної кар’єри. Крісло голови комітету один із найвпливовіших членів Верхньої палати Конгресу США від південного штату Арізона отримав завдяки тому, що на проміжних виборах до Сенату минулої осені перемогу здобули республіканці. У Конгресі Маккейн провів майже 30 років, очолював сенатські комітети з торгівлі та у справах індіанців. Але нинішня посада — найбільш впливова та престижна, адже є ключовою в ухваленні рішень та реалізації програм оснащення і реформування армії, ВПС та ВМС США.
У Маккейна не бракує критиків не лише в Росії, а й у США, ба, навіть у рідній політичній силі. «Його особисті погляди часто розходяться з генеральною лінією Республіканської партії, завдяки чому він отримав прізвисько Дисидент», — каже консультант республіканців Крістофер Нейвім. Маккейн дійсно не милує ні ворогів, ні друзів, обіцяючи очистити лави своїх однопартійців від «великих грошей», які, на його думку, зіпсували республіканців.
Та чи не найяскравіше про Маккейна свідчить ставлення до нього Володимира Путіна. «Маккейн свого часу потрапив у В’єтнамі в полон. Він сидів у ямі, кілька років там просидів, тож не дивно, що всіх ненавидить. Від такого в будь-якої людини «дах поїде», — заявив нещодавно ВВП на своїй прес-конференції.
Заочна перепалка між політиками триває не один рік. Світом розійшлися слова Маккейна про те, що він побачив в очах Путіна лише три букви — «КГБ». Цим він «підколов» не лише господаря Кремля, а й свого старого опонента у лавах Республіканської партії Джорджа Буша-молодшого, який колись заявив, що «знайшов душу» в очах Путіна.
Саме Маккейн після повернення з постреволюційного Києва в березні минулого року назвав Росію «автозаправкою, яка видає себе за країну».
Окрім того, всупереч адміністрації Барака Обами, сенатор виступає за постачання американських важких озброєнь до України для протидії російській агресії. І на своїй новій посаді на цьому наполягатиме.