Учора набув чинності перший в історії міжнародний договір, який регламентує торгівлю зброєю, повідомляє Бі-Бі-Сі. Третього квітня минулого року документ схвалила Генеральна Асамблея ООН після кількох років посилених консультацій між державами світу.
Договір підписали представники 130 країн, але поки що його не ратифікувала й половина з них, у тому числі США. На сьогодні 60 країн вручили ратифікаційні грамоти Генеральному Секретареві ООН Пан Гі Муну, який є депозитарієм конвенції. Три країни проголосували проти ухвалення документа: Іран, Сирія і Північна Корея. 23 країни, зокрема Росія й Китай, утрималися.
«Ця подія знаменує новий розділ у наших спільних зусиллях із забезпечення відповідальності, звітності та прозорості світової торгівлі зброєю. Починаючи з цього моменту, країни-учасниці цієї важливої конвенції нестимуть юридичні зобов’язання із забезпечення найвищих стандартів при укладанні угод щодо зброї та боєприпасів», — сказано в поширеній з цього приводу заяві Генсека ООН. Пан Гі Мун закликав країни, які ще не приєдналися до угоди, зробити це «негайно».
Прихильники ухвалення договору сподіваються, що він допоможе запобігти тому, аби зброя потрапляла до рук злочинців і порушників прав людини. Конвенція покликана встановити єдині стандарти для угод щодо звичайних озброєнь. Під дію конвенції потраплять угоди про торгівлю важкою військовою технікою, а також легкою стрілецькою зброєю — від пістолетів до штурмових гвинтівок. Щодо ядерної, хімічної та біологічної зброї діють окремі міжнародні конвенції. Також угода не поширюється на торгівлю зброєю всередині кожної окремої країни.
Водночас критики угоди зазначають, що на цей час вона є радше декларацією, ніж реальним інструментом контролю обігу зброї. Окрім того, багато правозахисних організацій, які від початку виступали за ухвалення такої конвенції, тепер із жалем зазначають, що нею не передбачено механізму притягнення до відповідальності «несумлінних» торговців зброєю. Передбачається, що заходи контролю за виконанням цієї угоди з’являться пізніше, під час конференції країн-учасниць конвенції. Перша така конференція має відбутися впродовж року після того, як документ набуде чинності.
Щорічний обіг глобального ринку озброєнь становить близько 85 мільярдів доларів.