Позавчора в Узбекистані відбулися вибори до Олій Мажлісу (національного парламенту) та органів місцевого управління. Хоча їх результат був відомий заздалегідь, але голосування було фактично обов’язковим. Тож уже в неділю ввечері глава ЦВК Узбекистану Мірза-Улугбек Абдусаломов відрапортував, що у виборах узяли участь більше 18 мільйонів виборців, тобто більше 88%.
Ті два iз лишком мільйони наділених правом голосу узбеків, які не з’явилися на виборчі дільниці у себе на батьківщині, перебувають на заробітках у Росії, де було організовано лише дві виборчі дільниці — у Москві та Новосибірську. А якби їх було більше, можна не сумніватися, що явка становила б усі 100% і виявилася найвищою у світі, зазначає узбецька інформагенція «Фергана».
Ось уже 25 років Узбекистаном незмінно править Іслам Абдуганієвич Карімов — спочатку як комуніст, потім лідер Народно-демократичної партії, а тепер просто як безпартійний «батько нації». Участь у виборах узяли всі чотири дозволені в країні партії: Демократична, Народно-демократична, Соціал-демократична та Ліберально-демократична. Втім їх назви не мають жодного значення, бо насправді вони нічим одна від одної не відрізняються й усі палко підтримують політику президента Карімова. Кожна з цих партій навіть висунула однакову кількості кандидатів — по 135 (кількість депутатів Олій Мажлісу становить 150). І яким буде розподіл їх висуванців у парламенті — це також не має значення. Однаково все в країні вирішує одна людина.
Але довіряй, та провіряй. Усі кандидати пройшли перевірку Службою національної безпеки, а самі вибори були чітко відрежисовані урядовими структурами. За таких обставин ОБСЄ надіслала до Узбекистану лише оціночну, а не спостережну місію. Тож за «тріумфом демократії» по-узбецьки спостерігала лише місія спостерігачів від СНД, яка зробила висновок, що вибори відбулися «дуже організовано, у відповідності до законодавства та загальноприйнятих демократичних норм». Узбецька державна інформагенція Uzreport цитує главу місії СНД Сергія Лебедєва, який від себе додав, що на виборах «усе було зроблено ідеально».