У Сіднеї завершено операцію зі звільнення заручників, яких захопив і утримував у кав’ярні «Ліндт шоколад» впродовж 16 годин озброєний терорист. Після тривалих переговорів зі зловмисником спецзагони поліції в ніч на вівторок (за місцевим часом) пішли на штурм закладу. Терориста було вбито, але, на жаль, не обійшлося й без жертв серед заручників — їх загинуло двоє: 34-річний менеджер кав’ярні Торі Джонсон та відома в Сіднеї 38-річна жінка-адвокат Катріна Доусон, мати трьох дітей. Ще четверо осіб, серед яких один поліцейський, отримали тяжкі поранення, повідомляє «Асошіейтед пресс». Загалом екстреміст утримував у заручниках близько двох десятків людей, але п’ятьом із них вдалося втекти з кафе майже одразу, а ще кілька вирвалися незадовго до початку штурму.
Під час проведення операції у кав’ярні був задіяний спеціальний робот зі знешкодження вибухових речовин. Але, як з’ясувалося вже після завершення операції, вибухових матеріалів у приміщенні не було — погрожуючи висадити кав’ярню в повітря, нападник блефував.
Як з’ясували австралійські правоохоронці, Мен Херон Моніс, який захопив кафе із заручниками, є відомим ісламістом. 49-річний іранець отримав політичний притулок в Австралії 1996 року, оскільки на батьківщині його переслідували через ліберальне трактування ісламу.
В Австралії колишній шиїт став радикальним сунітом. На своїй інтернет-сторінці напередодні захоплення заручників він написав: «Іслам — релігія миру, а тому ми, мусульмани, боремося проти терору США і їхніх союзників — Великої Британії та Австралії». За даними видання «Остреліан», Моніс розсилав листи образливого змісту сім’ям австралійських військовослужбовців, які загинули в Афганістані. Окрім того, іранець мав кілька судимостей — за звинуваченням у співучасті в убивстві своєї колишньої дружини та сексуальних домаганнях. І був прихильником терористичного угруповання «Ісламська держава».
Дослідник проблематики тероризму Енн Елай в інтерв’ю «Євроньюз» відзначила, що популярність ісламістських угруповань здатна радикалізувати людей на інших континентах: «За останній рік ми спостерігали зростання екстремізму, особливо у зв’язку з просуванням «Ісламської держави». Їхня риторика, можливо, саме зараз досягла Австралії. Цей чоловік, схоже, діяв самостійно. Може, затаїв за щось образу. Адже його вимоги дещо дивні. Зазвичай у разі захоплення заручників вимагають грошей або висувають вимоги стратегічного характеру. Він же вимагав лише прапора угруповання «ІД» та зустрічі з прем’єр-міністром Австралії Тоні Ебботом».