«Чорним понеділком» назвали російські економісти 15 грудня, коли курс рубля обвалився одразу на 8,5% — до 63 рублів за 1 долар США і 78 рубля за 1 євро. При цьому основні фондові індекси падали ще стрімкіше. Таким чином, за швидкістю польоту в прірву російська грошова одиниця перевершила навіть гривню й упевнено посіла перше (негативне) місце у світі за 2014 рік.
Такого шоку фондовий ринок РФ не переживав уже давно, тож у ніч на вівторок перелякане керівництво Центробанку зібралося на екстрену нараду. По завершенні якої було вирішено з 16 грудня підвищити ключову ставку з 10,5% до 17% річних. Востаннє на таке різке підвищення ставок регулятор ішов ще в кризових 1990-х роках.
Надзвичайний захід спершу нібито допоміг — учора вранці рубль трохи «укріпився» — до 61 із копійками одиниць за долар. Але «нєдолго музика іграла» — подальше падіння виявилося ще карколомнішим. У ході торгів на Московській біржі курс долара сягнув позначки 80 рублів, а євро стрибнув до «психологічної межі» — 100 рублів. Вартість бареля нафти на той час знизилася до 59 доларів за барель — це найнижчий показник з 2009 року (нагадаємо, бюджет Росії розрахований, виходячи з показника помітно вищого, ніж 100 доларів за барель).
Після цього сайт біржі просто завис.
І якщо доти патріотично налаштовані росіяни реагували на європейські санкції футболками з написами «Не смішіть мої Іскандери» й тішилися, що «Крим — наш!», то після цього навіть найбільш пропутінські верстви населення охопила паніка. Особливо коли деякі російські банки почали «про запас» виставляти п’ятизначні табло з курсом обміну валют...
Як написав у своєму «Фейсбуці» відомий російський фінансист Слава Рабинович, «у Росії спостерігається істерична пародія на споживчий бум. Магазини ІКЕА в облозі. У країні не купити «Рейндж ровер». Люди змітають телевізори, пральні та посудомийні машини, праски, телефони, пилососи, бензопили, всю побутову техніку, всі товари першої необхідності й тривалого користування, на які ще не підвищили рублевих цін.
Стався короткостроковий феномен: все те, що продається за старими цінами, тепер коштує на 10— 40% дешевше, ніж у Європі, хоча раніше коштувало на 10—40% дорожче».
Фінансист передбачає, що «ця аномалія скоро закінчиться — коли магазини розпродадуть раніше ввезений, за старими цінами, товар, і коли в усіх настане похмілля. Магазини будуть лежати під купою рублів, але цих рублів не вистачить, щоб поповнити полиці і склади — на ці рублі вже не купити стільки ж імпортних товарів. І тоді товари знову коштуватимуть стільки, скільки завжди й коштували в доларах або євро — на 10—40% дорожче, ніж у Європі... Тільки їх уже мало хто зможе купити. А далі — банкрутства торгових мереж, дистриб’юторів, складських компаній, транспортних компаній, всіх імпортерів...»
У різних регіонах Росії до пунктів обміну валют учора вишиковувалися довгі черги. Паніка не оминула й анексований Росією «Кримнаш» — як повідомляє сайт «Крим. Реалії», через обвал російського рубля в анексованому Криму почався валютний ажіотаж — шукають навіть гривню (!). Просто як в анекдоті, який учора користувався популярністю на російських сайтах: «Росія. Забігає мужик в «обмінник»: — Долари, євро є? — Немає. — А що є? — Гривні. — Давайте!!!».
* * *
Дехто каже: знайшли чому радіти — в Україні ситуація ненабагато краща, тож замість тішитися, що «в сусіда корова здохла», потурбуйтеся про здоров’я своєї власної...
Безперечно, тішитися горю сусіда — ницо й неправильно. Але в цьому випадку йдеться про інше — не про сусіда, якому погано, а про ворога, ступінь агресивності якого прямо залежить від його економічного добробуту. Не Україна винна в тому, що Росії погано. А от у тому, що погано Україні, на жаль, винна саме Росія (читай — Кремль). Як, власне, і у своїй біді.
Хотілося б, щоб це якомога швидше зрозуміли й наші сусіди-росіяни.