Страждальці за партами

07.09.2004
Страждальці за партами

Потяг до знань не повинен завдавати шкоди здоров'ю. (Фото Укрінформ.)

Канікули закінчилися, пролунав перший дзвоник і школярі знову сіли за підручники. Хоча зараз великий вибір навчальних закладів від звичайних шкіл до гімназій і ліцеїв, і роклад робочого дня школяра буває різний, та все одно діти висиджують на заняттях сьогодні більше, ніж скажімо, двадцять років тому. Цьому сприяє п'ятиденний робочий тиждень, коли вісім уроків у старшокласників — звична норма. Можливо, тому, за різними підрахунками, від 15 до 25 відсотків різноманітних погіршень здоров'я виникає саме під час навчання у школі. Якими ж розладами здоров'я для дітей небезпечні шкільні заняття?

По-перше, це розлади шлунка. Зокрема гастрит (запалення шлунка), який виникає через неправильне і нерегулярне харчування школярів. “Голий” чай зранку, бутерброд насуху у школі і вечеря пізненько вдома під час приготування уроків — і можете бути впевнені, що проблем із шлунком дитині не уникнути. Отже, щоб запобігти такому розвитку подій, дбайливі мами не відпускають дитину до школи без гараячого сніданку і заохочують її з'їсти в школі обід з неодміннною першою стравою. Бо війна за знання війною, а шлунок дитини шкільного віку вимагає свого.

Від перевантажень, спровокованих шкільною програмою, дитина може страждати на дидактогенний психоз або невроз. Механізм його в тому, що задають багато і вимагають сумлінної праці, а дитина не справляється і відчуває себе винною та не достатньо успішною, що й стає причиною розладів психіки і поведінки. Як раніше, так і сьогодні актуальна теза про те, що в кожного школяря є своя межа можливості, і вимагати від нього більше, ніж він здатен здійснити, означає знову ж таки поставити під загрозу його здоров'я.

Від багатогодинного сидіння за партою та вдома за уроками дітям часто ставлять діагноз “сколіоз”. Порушення постави — серйозна проблема. Не кожен вчитель у молодших класах поправляє дитину, змушуючи її сидіти прямо, а отже, постава може сильно постраждати. При заняттях за партою спина повинна бути прямою! Так само вдома — стілець і стіл учня повинні відповідати його зросту та віку, щоб йому не доводилось горбитись, а освітлення — достатнім. Для гарної постави можна щодня виконувати таку вправу: стати спиною до стіни, щоб торкатися її п'ятами, сідницями, лопатками і потилицею. Так постояти треба протягом кількох хвилин. А потім відійти від стіни, зберігаючи таку саму поставу.

Освітлення є ключовим моментом у виникненні погіршень зору школярів. Короткозорість, яка розвивається шкільні роки, часто пов'язана, головним чином, із довготривалою зоровою роботою на близькій відстані, коли школяр багато читає, пише, особливо при недостатньому освітленні та у поганих гігієнічних умовах, говориться в енциклопедії. Для збереження зору маленького учня необхідно правильно з гігієнічної точки зору обладнати його робоче місце. Зокрема, лампа не повинна світити дитині у вічі.

Оскільки домашніх завдань, особливо у престижних ліцеях та гімназіях, задають багато, учні можуть горбитись за письмовим столом протягом довгих годин. Не забувайте, кожні сорок хвилин треба робити перерви на 5—10 хвилин для того, щоб дати відпочинок очам. Корисною може бути така вправа: підійти до вікна і подивитись почергово, наприклад, на сусідній будинок, потім на якийсь близький об'єкт — точку на склі, або на віконний шпінгалет, а то й просто поводити очима вгору-вниз, вправо-вліво.