У суботу близько 11:00 за київським часом на румунській золотокопальні “Байя-Борша” сталася аварія на гідротранспортній підземній трубі для транспортування шламів. Внаслідок НП у річку Цісла потрапили суспензії натуральних мінералів, серед яких є й важкі метали. Аварія (вже вкотре!) зачепила й українські інтереси, оскільки Цісла є притокою річки Вішеу (Вішеул), яка впадає до закарпатської Тиси.
За повідомленням Водного управління Сомеш-Тиса Національної компанії “Води Румунії” з румунського міста Клуж, о 12.00 аварію було локалізовано. Однак у Ціслі поблизу місця викиду (близько 100 км від кордону з Україною) вода помутніла та змінила свій колір.
Як повідомляє Центр громадських зв'язків Управління МінНС у Закарпатській області, з огляду на можливе забруднення води у Тисі на території Закарпаття було призупинено водопостачання декількох населених пунктів: селища Великий Бичків Рахівського району, селищ Солотвино і Тересва Тячівського району, міст Тячів та Хуст. Аби брудна вода не потрапила у водопровідну систему, яка забезпечує питною водою населення, припинено її подачу водозаборами у трьох районах області. Місцевим лікарням рекомендовано зробити триденний запас питної та господарської води, введено тимчасову заборону на вилов риби з Тиси до повного з'ясування обставин.
Станом на 00.00 4 вересня ознак наявності небезпечно-хімічних речовин у річці Тиса виявлено не було. Однак близько дев'ятої ранку на річці почали фіксувати незначну зміну кольору — вода забарвилася у сіруватий та графітовий кольори.
Станом на 10 годину понеділка результати аналізів проб води в Тисі показали, що перевищення гранично-допустимих концентрацій важких металів для водойм питного водопостачання немає. Тож подачу води у населені пункти дозволили поновити. Натомість було виявлене перевищення концентрацій небезпечних речовин для водойм рибогосподарського призначення, хоча загибелі риби там не виявили.
За даними румунської сторони, об'єм викиду забруднених вод складав 80 метрів кубічних. Основний удар прийняла на себе румунська Цісла, яка виявилася частково забрудненою, що підтвердили аналізи румунської сторони. Фахівці впевнені, що цього разу небезпечний “джин” минув українську річку, хоча контролювати якість води у Тисі відповідні служби продовжують.
Варто нагадати, що це не перша аварія на промислових підприємствах Румунії з викидом важких металів у річки. Подібні ситуації вже траплялися кілька років тому. Зокрема, у тому ж таки містечку Байя-Борша у березні 2000 року було зафіксовано одну з наймасштабніших аварій. Тоді відходи з переповнених відстійників шахти прорвали захисну дамбу і хлинули у Вішеу, а далі — в Тису. Більше 20 тисяч тонн відходів (важких металів та отруйних домішок) потрапили у воду цих річок.