На костюмовані карнавали та різдвяні вистави цих дітей не запросять. Та вони на це вже й не сподіваються. Як стверджують волонтери, які опікуються сиротинцями на окупованих територіях Донбасу, ці діти нині відчувають потребу в набагато прозаїчніших речах — від одягу до ліків і їжі.
«Зараз на території псевдореспублік лишаються два заклади для дітей-сиріт — дитячий будинок «Теремок» у Донецьку та інтернат у Новоазовську», — розповідає «УМ» волонтерка Анжела Тимченко з Краматорська. Разом із друзями вона взяла під свою опіку добровольчі батальйони. А коли дізналася про ситуацію з сиротами — переключилася і на них.
За словами волонтерки, їй допомагають небайдужі з Європи та Західної України. Зібрати вдається не так багато, але навіть цю допомогу доводиться передавати майже партизанським способом. «У Донецьк я передаю посилки автобусом. Там їх зустрічають мої друзі-патріоти і відвозять адресно — передають із рук у руки. В Новоазовськ без прописки не пускають, тому звідти приїжджають мої друзі й забирають те, що я їм приготувала», — розповідає вона.
Крім одягу і харчування, дуже гостро стоїть і проблема лікування малечі, особливо тоді, коли є потреба втручання висококваліфікованих лікарів. Нещодавно з Артемівська до Києва в лікарню ОХМАТДИТ волонтери привезли двох малюків із вадами серцево-судинної системи, які потребували термінової операції, ще двоє чекають своєї черги. «Зараз у нас трохи бiльше двадцяти дітей, яких ми перевезли до дитячого будинку в Артемівську. Ще понад 300 дітей, які перебувають на території «ДНР»-«ЛНР», теж потребують вивезення. Не просто для того, щоб вони опинилися на території України, а для того щоб отримали лікування», — розповів у ефірі «Громадського радіо» координатор Третьої сотні самооборони Олександр Івашков.
Однак бойовики блокують питання про евакуацію дитячих будинків у безпечне місце. Більше того, волонтери стверджують, що дітей із підконтрольних територій продовжують вивозити на територію Росії. Точні цифри вони назвати не можуть, однак стверджують, що йдеться про десятки малих українців. Відслідкувати подальшу їхню долю практично неможливо, адже вивозять дітей незаконно, без будь-яких документів.
А поки волонтери чекають від держави вирішення цього питання, вони готують чергові подарунки для малечі на Миколая та Новий рік і сподіваються на підтримку небайдужих. Пані Анжела, наприклад, уже збирає цукеркові набори. Наразі має їх 160, а потрібно щонайменше 400. На добру справу свої заощадження віддав навіть її малий онук.