Берлін не збирається послаблювати свою політику щодо Москви і готовий до того, що проти Росії доведеться застосувати нові санкції. Про це заявила канцлер ФРН Ангела Меркель, виступаючи на з’їзді своєї партії Християнсько-демократичний союз у Кельні. Як повідомляла «УМ», напередодні з’їзду в німецькій пресі з’явилася інформація про те, що посланці від російської влади неодноразово намагалися вмовити владу Німеччини «зметикувати на двох» у справі України, тобто змовитися й «розібратися» зі спричиненою Росією кризою на Донбасі без залучення інших держав чи будь-яких третіх сторін (і України, судячи з усього, теж). Але у Меркель, яка колись була чи не найбільш прихильним до Володимира Путіна лідером на Заході, категорично від такої змови відмовилися.
Попри колишню дружбу й газовий диктат, Путіну, схоже, з німецького боку вже справді нема чого чекати. У своєму виступі на з’їзді ХДС фрау канцлер укотре жорстко наголосила, що анексією Криму Росія грубо порушила міжнародне право і поставила під питання мирний порядок в усій Європі. І, що очевидно, намагається зробити сусідні країни своєю сферою впливу .
«Ми не подолаємо ці проблеми, якщо чітко не називатимемо речі своїми іменами», — цитує Меркель інформагенція «Рейтер». І щоб довести Москві рішучість своїх намірів, Берлін готовий посилити санкції проти Росії — навіть попри те, що вони шкодять німецькій економіці. «Санкції не є самоціллю. Але вони будуть ухвалені, якщо цього не можна буде уникнути», — наголосила Меркель. І додала, що мета, до якої прагне ФРН, — це «територіально неподільна Україна, яка сама може вирішувати своє майбутнє».
На з’їзді 60-річну Ангелу Меркель фактично одностайно переобрали головою Християнсько-демократичного союзу ще на два роки. За відповідне рішення проголосували 96,7% делегатів. Власне, альтернативи німецькій «залізній леді» й не було – її лідерство визнають не лише соратники по партії, яку вона очолює з 2000 року, а й німецькі виборці загалом. Згідно з даними останніх соціологічних опитувань, 56% німців хотіли б, щоб Меркель брала участь і в наступних виборах 2017 року. Хоча при цьому 75% опитаних вважають, що перша в історії Німеччини жінка-канцлер покине свій пост після закінчення нинішнього терміну повноважень, який для неї є вже третім поспіль.
А ТИМ ЧАСОМ...
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров застеріг Берлін від «диктату». «Якби раптом Німеччина вирішила перейти на диктат, я думаю, що Європа від цього не виграла б, і навряд чи виграє сама Німеччина. Не думаю, що це сподобалось би німцям, широкій німецькій громадськості», — заявив Лавров на брифінгу за підсумками переговорів із главою МЗС Бельгії Дідьє Рейндерсом 9 грудня, в той же день, коли Ангела Меркель виступила на з’їзді ХДС зі своєю «антиросійською» промовою.
Глава зовнішньополітичного відомства РФ не уточнив, що він у даному випадку має на увазі під «диктатом», але висловив стурбованість із приводу вже зроблених кроків Берліна. Як приклад, Лавров навів опубліковану нібито на сайті уряду ФРН довідку про Крим, у якій йдеться, що на півострові століттями проживали татари, українці, греки, вірмени, німці, а росіяни начебто не згадуються. «Якщо це офіційний сайт уряду ФРН, то мені би дуже хотілося знати, хто цю довідку складав», — цитує очільника російського МЗС «Інтерфакс».