У цьогорічному «Рейтингу сприйняття корупції», який щойно оприлюднила міжнародна організація Transparency International («Міжнародна прозорість»), Україна піднялася на два пункти. І... посідає 142-ге місце серед 175 країн світу.
Таким чином, попри незначний прогрес, наша держава залишається найкорумпованішою в Європі й однією з найкорумпованіших у світі, констатує Бі-Бі-Сі. Свій рядок Україна ділить з Угандою та Коморськими островами. У регіоні Східної Європи та Центральної Азії нижче від нас розташувалися лише Таджикистан, Узбекистан і Туркменістан.
«Україна так і не подолала межу «корупційної ганьби». Отримавши лише один додатковий бал, у порівнянні з 2013 роком, вона залишається в клубі тотально корумпованих держав», — зазначається в заяві українського представництва Transparency International. «Такі невтішні результати, на думку міжнародної антикорупційної спільноти, спричинені малопомітним поступом у руйнуванні корупційних схем, отриманих у спадок від усіх правлячих режимів за часів незалежності», — підсумовують експерти. І додають, що нещодавно ухвалені українським парламентом закони поки що не дали відчутних результатів з точки зору зменшення корупції.
Водночас в організації відзначають «певні позитиви в антикорупційних кроках України — за останній рік бюрократія стала менше душити бізнес, експорт та імпорт стають трохи вільнішими від хабарів». У Transparency International закликають українську владу закласти у бюджеті на наступний рік кошти на створення Антикорупційного бюро, внести зміни в законодавство щодо прозорості фінансування політичних партій, розкрити дані держреєстрів (передусім, реєстру нерухомості та земельного кадастру), а також проводити перевірки держслужбовців на предмет відповідності їхнього стилю життя майновим деклараціям.
«Індекс сприйняття корупції» складають у штаб-квартирі організації в Берліні на основі незалежних опитувань, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти. Зокрема, зі Світового банку, «Дому свободи», Всесвітнього економічного форуму, Азійського та Африканського банків розвитку. Кожна країна отримує від 0 (найвищий рівень корупції) до 100 (відсутність корупції) балів. У 2014 році Україна отримала 26 балів (у 2013-му — 25).
Стосовно наших найближчих сусідів, то Росія цього року опустилася на 136-те місце з торішнього 127-го. І, таким чином, зрівнялася за рівнем сприйняття корупції з Нігерією та Ліваном.
Є прогрес у Польщі, що за рік піднялася з 38-го місця (з 60 балами) до 35-го (з 61 балом), яке ділить із Тайванем.
Лідирують у рейтингу Данія (92 бали), Нова Зеландія (91 бал) та Фінляндія (89). До першої десятки «чистих» країн також увійшли Швеція (87), Норвегія і Швейцарія (по 86), Сінгапур (84), Голландія (83), Люксембург (82) та Канада (81).
А на самому дні списку — Сомалі й Північна Корея (по 8 пунктів). У звіті зазначається, що впродовж останнього року найбільше посилення корупції спостерігалося в Китаї і Туреччині. Але ці країни, із 36 та 45 балами відповідно, все одно мають значно кращий вигляд у порівнянні з Україною.
Організація закликає неблагополучні країни поглиблювати міжнародну співпрацю у боротьбі з корупцією, хабарництвом, відмиванням брудних грошей та зловживанням владою.