Учора, вдруге за всю історію Римо-католицької церкви, Папа Римський Франциск здійснив візит до Європарламенту у французькому Страсбурзі й виступив перед євродепутатами. Він також зустрівся з керівниками Єврокомісії і Ради ЄС та прем’єр-міністром Італії, яка головує в Євросоюзі, й виголосив промову перед Радою Європи.
Візит був дуже коротким — найкоротшим з усіх закордонних візитів усіх римських понтифіків: лише 3 години 50 хвилин. І його мета була суто політичною. Так, Папа Римський не відвідав Страсбурзький собор, якому у 2015-му виповнюється 1000 років.
І чергова блюзнірська витівка руху «Фемен» у цьому жодної ролі не відіграла, хоча й завдала прикрощів місцевим віруючим. Увечері напередодні візиту Папи напівоголена дівуля-«феменка» залізла на вівтар собору з написом «Антисвітська Європа!» на голих персах та «Папа Римський — не політик!» — на спині. Після короткого стриптиз-шоу активістка залишила собор. Поліції там не було, тож ніхто її не затримував.
Десять днів тому три активістки «Фемен» влаштували аналогічну акцію у Ватикані, протестуючи проти візиту Папи Римського до Європарламенту й, за їхніми словами, втручання католицької церкви у світське життя Європи.
Першим Папою, що виступав перед європарламентаріями, був Іван Павло ІІ. Це було 1988 року. Євросоюз у ті часи, звісно, був зовсім інакшим. Тоді до його складу входило лише 12 країн, а не 28, як нині. Ще існував Берлінський мур, і понтифік-поляк закликав тоді звернути увагу на події на сході Європи.
16 років по тому відбулося розширення Євросоюзу за рахунок посткомуністичних країн Центральної і Східної Європи. Тож і мотив вчорашнього виступу Папи Франциска в Європарламенті був іншим. Він попередив, що весь світ розглядає тепер Європу як «щось старе та виснажене», що наш континент почувається «все менш і менш протагоністським», а решта світу ставиться до Європи з недовірою. Тому понтифік наголосив, що дуже важливо надати Старому Світу «нові життєві сили».
Папа у своїй промові також закликав політиків виявити «спільну відповідальність» щодо тих бідних мігрантів, які у відчаї штурмують береги Європи на суднах і суденцях. «Ми не дозволимо, щоб Середземне море перетворилося на велику братську могилу», — наголосив Франциск.
Нагадаємо, через те, що кораблі й човни з мігрантами з Африки, які прагнуть дістатися європейських берегів, зазвичай помітно переповнені, вони часто зазнають катастроф. У яких переселенці, що мріяли про блага життя в Європі, гинуть десятками й навіть сотнями...
Виступ Папи могли послухати не лише євродепутати, а й мешканці Страсбурга, для яких із цією метою на вулицях встановили великі екрани. Це хоч трішки компенсувало городянам те, що Папа не зустрівся з ними у кафедральному соборі. Втім Франциск повідомив, що планує наступного року більш тривалий візит до Франції.
ДО РЕЧІ
Напередодні візиту Франциска до Страсбурга італійські ЗМІ жваво обговорювали новину про те, що Папа-реформатор з Аргентини планує радикально реформувати Римську курію. Фактично — розігнати цей велетенський «царський двір». Згідно з планом понтифіка, замість численної кількості рад та комісій має залишитися дві чи три конгрегації. Хоча офіційного повідомлення на цю тему ще немає, але місцева преса прогнозує, що це буде одна з найбільших «революцій» у Ватикані за всю його історію.