Найближчим часом Україна отримає допомогу зброєю від однієї з держав Євросоюзу. І хай вона далеко не така потужна й велика, як Німеччина або Франція, зате у вірній дружбі й підтримці з боку її влади наша оновлена Революцією гідності держава може не сумніватися. Йдеться про Литву, президент якої Даля Грібаускайте вчора відвідала Київ із одноденним візитом.
Як повідомив на спільній прес-конференції за підсумками переговорів Президент України Петро Порошенко, вони з литовською колегою домовилися «про постачання конкретних елементів конкретного озброєння для Українських збройних сил». «Це — реальна допомога», — наголосив Порошенко, при цьому не уточнивши, про яке саме озброєння йдеться.
Окрім того, кількість поранених у зоні АТО українських військових, яких прийме на лікування Литва, збільшиться до 50 осіб. «Литва готова ділитися досвідом з Україною в усіх сферах, навіть у військовій. Ми будемо надавати вам підтримку та забезпечуватимемо навчання для військових», — заявила Даля Грібаускайте.
Прес-конференцію балтійська гостя розпочала українською, розчуливши присутніх зверненням: «Дорогі українці, ви не одинокі, Литва з вами!». На запитання пані Даля відповідала англійською, але розуміла їх — і російською, й українською мовами — без перекладача, як і слова Петра Порошенка, що також говорив нашою державною. Власне, тлумач на цьому брифінгу знадобився хіба що журналістам.
У присутності представників ЗМІ глави держав також обговорили майбутній склад українського Кабміну. За словами Порошенка, Грібаускайте поділилася досвідом головування Литви в ЄС, зізнавшись, що тоді наполягала на тому, що в литовському уряді не має бути міністрів, які не знають європейських мов. Україна, на жаль, у ЄС поки що навіть не вступає, але це не означає, що не треба прагнути до європейських стандартів. «Знання англійської, французької та німецької є дуже важливим для європейського уряду», — підсумував наш Президент.
У рамках робочого візиту глави Литовської держави в Україну Даля Грібаускайте і Петро Порошенко провели сьоме засідання Ради президентів, на якому, зокрема, обговорили співпрацю в процесі євроінтеграції України, двосторонню співпрацю в міжнародних організаціях, взаємодію у сфері безпеки та захисту, кібернетичної та інформаційної безпеки та військово-технічне співробітництво. Як повідомляє прес-служба Президента, особливу увагу було приділено питанням енергетичної безпеки, співпраці в галузі енергопостачання та енергоефективності.
Напередодні приїзду в Київ президент Литви в інтерв’ю телеканалу «1+1»
заявила, що виступає за надання Україні військової допомоги від Європейського Союзу. І не лише озброєнням, а й «у будь-якій формі — економічній, фінансовій тощо». Сам Вільнюс уже допомагає нашій державі чим може, причому «деяка допомога, яку ми здійснюємо вже сьогодні, — не для публічного обговорення», — зауважила Грібаускайте.
При цьому вона наголосила на важливості ефективного використання Україною коштів, які надають ЄС та окремі держави для подолання корупції. «Ми готові допомагати і допоможемо, але якщо Україна не подолає свою корупцію в управлінні державою, будь-які суми будуть викинутими на вітер», — констатувала президент Литви.
ПРО РОСІЮ
Дії Росії та її залученість у конфлікт на сході України дозволяють стверджувати, що Російська Федерація має ознаки терористичної держави і повинна бути відповідним чином покарана, заявила в Києві президент Литви Даля Грібаускайте. «Посилати війська без ідентифікаційних знаків, техніку без опізнавальних знаків, а також підтримувати терористів — це і є терористична поведінка. Така ситуація неприйнятна, і ми маємо чітко заявляти, що країна, яка поводиться таким чином, має всі ознаки терористичної держави», — наголосила висока гостя, закликавши держави Заходу офіційно визнати небезпеку від таких дій Росії і вжити контрзаходів.