Днями інформаційний простір сколихнула інформація із Свердловська Луганської області. Городяни, які тривалий час не отримують ні зарплат, ні виплат на так звані «соціальні карти», облили ворота комендатури жовтою і синьою фарбою, закидали камінням вікна Будинку культури, захопленого бойовиками. У натовпі лунали вигуки «Забирайтеся з міста! Відійдіть за поребрик!». А біля виконкому написали великими літерами: «Свердловськ — це Україна!». А напередодні в Червонопартизанську розбурхані жінки побили місцевих «козачків» і пригрозили їм отруїти їжу і горілку.
Така сама ситуація складається і на Донеччині. Хтось порівнює нинішній Донецьк із спорожнілою Прип’яттю. Дехто — із донедавна вгодованим домашнім псом, який нині світить ребрами і, шукаючи хоч якусь їжу, заглядає в очі всім підряд. Ще комусь місто нагадує обдурену і зґвалтовану жінку, яка зачаїла смертельну кривду і виношує наміри про помсту... Останнє порівняння актуальне особливо в останній час, коли на територіях під контролем самопроголошеної ДНР теж почали спалахувати стихійні акції протесту, в яких активну участь беруть саме жінки.
Зрештою, подібна реакція була прогнозованою, бо за півроку так званої «донецької незалежності», люди встигли переконатися — до влади у «республіці» прийшли або зайди-громадяни Росії, які тутешній люд сприймають за бидло, або місцеві маргінали та моральні виродки, за яких вбивства, грабежі, мародерство і сваволя стали нормою життя. У своїй безпорадності і намаганні перекласти відповідальність за життєзабезпечення обдурених ними людей на Україну вони дійшли до того, що, складається враження, ще трохи й вимагатимуть від «ворожої держави» ще й коштів на свої зарплати.
«Як і більшість тутешніх пенсіонерів, я не отримую пенсію вже майже півроку, — каже «УМ» колишній шахтар — мешканець Донецька, який, за його ж словами, досі «животіє» у місті. — Досі виручали невеликі запаси грошей, а більше — город... Що буде далі, невідомо. Та не секрет, що «нову владу» тут сьогодні «не переварюють» навіть ті, хто її боготворив. Приміром, моя сусідка була з тих, хто оте «Ра-а-сі-ія!» навесні горлала не тільки на мітингах, а й навіть вдома біля телевізора. Тепер лається: «Краще б мені руки всохли, бо я голосувала ними за нашу «незалежність»! Чого мені ноги не звело, коли йшла до дільниці? Куди мої очі дивилися?..» Отож ті, хто донедавна кляли Україну, тепер збагнули — ні вигаданій «ДНР», ні тим більш Росії вони не потрібні...»
Парадокс у тому, що люди похилого віку, які навесні найбільш активно підтримували «незалежність» і ладні були цілувати озброєних проросійських «туристів», тепер опинилися у найскрутнішому становищі. «Республіка» «віддячила» їм напівголодним існуванням: найбільші надії пенсіонери покладають на певні хатні запаси, зроблені «ще в Україні» та на урожай на земельних ділянках. А ось у магазини чи на ринки, де є відповідні товари, вони тепер можуть ходити тільки на екскурсії, бо готівки обмаль або взагалі немає. Цим і пояснюються довжелезні черги та неабиякий ажіотаж біля ще працюючих відділень «Ощадбанку», де iз сподіванням отримати гроші люди займають черги ще з ночі.
Незмінним місцем зустрічі пенсіонерів також є черги за гуманітарною допомогою, приміром, від благодійного фонду Ріната Ахметова. А ось від «гуманітарки», що надходить через «ДНР», донеччанам перепадають крихти, бо підприємливі бойовики намагаються перепродати товар на базарах (це підтверджують навіть у «прокуратурі ДНР»). А віднедавна у місті жваво обговорюють інформацію про спеціальне обладнання для друкування фальшивих гривневих банкнот, буцімто завезене останнім «гуманітарним конвоєм».
Ще гіршою є ситуація в менших містах краю, де вже починають спалахувати «голодні бунти». Днями у Єнакієвому більше півсотні жінок різного віку дали волю емоціям, взявши в оточення в.о. міського голови. Вгамувати їх вдалося черговою подачкою — представники влади миттєво «знайшли» 100 гуманітарних наборів, харчі з яких розділили між присутніми, а перевагу отримали багатодітні місцеві сім’ї. А у Торезі місцеві жінки на знак протесту проти затримки виплат на дітей перекрили рух транспорту на одній iз міських вулиць. «Від любові до ненависті — один крок, — коментує настрої частини населення мешканка Єнакієвого. — Ми не те що розчарувалися у представниках «ДНР» — ми вже просто не можемо бачити їхні пики на вулицях!.. Хоча, звичайно, винні й самі, бо колись повірили, що з допомогою Росії заживемо ще краще... От і зажили: нас елементарно «кинули» всі-всі. І якщо Україна робить хоч щось, аби покращити наше становище, то «республіка» ніби навмисне хоче виморити голодом чи холодом. Схоже, чим менше нас залишиться, тим менше їм буде клопоту...».