Вчетверте за останній місяць десятки тисяч угорців позавчора увечері вийшли на вулиці Будапешта. Попередні демонстрації були відповіддю на план уряду запровадити податок на інтернет-трафік, але навіть коли від цієї ідеї відмовилися, протести не припинилися. Навпаки, стали більш масштабними «за темою», адже тепер люди протестують не проти конкретного рішення, а проти політики уряду загалом.
Угорці незадоволені поширенням корупції, згортанням свободи слова та міжнародною, відверто промосковською політикою прем’єр-міністра Віктора Орбана та його кабінету. Однією з вимог демонстрантів було звільнення голови національної податкової служби Ільдіки Віду, яка потрапила в американський «чорний список» через підозри в корумпованості.
Явище корупції стало справжньою бідою в Угорщині. Громадянам дедалі важче жити відповідно до нормальних європейських стандартів. Ще одна велика проблема — безробіття, передусім серед молоді.
Одночасно з демонстрацією в Будапешті, подібні, хоч і не такі велелюдні, відбулися щонайменше у 20 містах Угорщини, а також за кордоном: у Лондоні, Берліні, Брюсселі, Стокгольмі та інших європейських столицях, повідомляє «Євроньюз».
Під час «Дня громадянської люті», як було названо цю акцію протесту, угорці вимагали відставки прем’єра Орбана та шістьох інших високопосадовців, яким з огляду на корупційні дії, Сполучені Штати Америки заборонили в’їзд на свою територію. Організатори заборонили використовувати під час цієї акції протесту партійну символіку, хоча, звичайно ж, представники опозиційних партій були присутні в лавах демонстрантів.
Загалом протест був мирним, але після ходи тисячі її учасників залишилися біля будинку парламенту, який був оточений тісним кільцем поліції спеціального призначення. Протестувальники намагалися знести металеву огорожу навколо парламенту та вигукували гасла на зразок: «Орбане, йди геть!» та «Ми не платимо податки злочинцям!».
А ТИМ ЧАСОМ…
Масові акції протесту відбулися і в Чехії. На демонстрації, приурочені до 25-ї річниці Оксамитової революції, люди вийшли з гаслами протесту проти політики президента Мілоша Земана, який не приховує симпатій до Росії та її президента Володимира Путіна. Учасники мітингів піднімали вгору червоні картки, демонструючи Земану, що він має піти.