Для багатьох дипломатів світу вже є очевидним, що Росія і Україна готуються до нового силового протистояння на Донбасі. Зокрема, міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр висловив думку, що ситуація на українсько-російському кордоні незабаром може загостритись і «цьому потрібно завадити». Незважаючи на те, що ситуація в зоні АТО украй вибухонебезпечна, Президент Петро Порошенко, однак, заявляє, що хоче припинити війну в Україні і не дати нікому шансу почати третю світову війну. Але ж і «порох треба тримати сухим», як раніше неодноразово любив повторювати глава держави. Тому міністр оборони Степан Полторак вважає, що Україні необхідно готуватися до непрогнозованих дій Росії та терористів на Донбасі. І додає, що «у випадку нападу ворога українська армія буде готова»...
А тим часом у дні так званого перемир’я продовжують гинути наші вояки. Упродовж позаминулої доби бойовики понад тридцять разів обстріляли позиції сил АТО, найактивніше — на Дебальцевському, Луганському й Донецькому напрямках. Свої життя за Україну віддали п’ятеро наших бійців, ще десятеро отримали поранення. Троє з них загинули у запеклому бою неподалік селища Березове, що на Донеччині, де бойовики атакували взводний опорний пункт. Напад відбито, терористи втратили втричі більше бійців.
За даними РНБО, усього станом на 11 листопада у зоні АТО загинули 1052 українськi військовi, більше 4 тис. поранено, близько 400 вояків вважаються зниклими безвісти, 399 перебувають у полоні.
Вочевидь не варто сподіватися й на те, що досягнути миру на Донбасі допоможе місія ОБСЄ. Адже в українському суспільстві останнім часом зростає невдоволення роботою цієї організації, виникають небезпідставні підозри, що окремі спостерігачі організації... сприяють бойовикам! Напередодні контакти з ОБСЄ публічно припинили група «Інформаційний спротив» саме через роботу її представників на користь росіян і бойовиків.
Учора ж речник РНБО Андрій Лисенко заявив, що «Україна незадоволена тим, що окремі представники спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі розголошують інформацію про дислокацію українських військових». І це при тому, що присутність міжнародних спостерігачів розглядається як чинник забезпечення сталого миру на Донбасі. «Це перший кричущий випадок, який стане уроком для всіх», — зауважив пан Лисенко і висловив сподівання на те, що місія діятиме неупереджено і не допускатиме вчинків, що можуть підірвати довіру до її роботи в українському суспільстві.
Ідеться про випадок, коли спостерігачі ОБСЄ «злили» росіянам під час особистої зустрічі інформацію про місце дислокації українських військових та подробиці розташування важкої артилерії й танків у районі села Карлівка Донецької області. У свою чергу, постпред РФ при ОБСЄ Андрій Келін заявив, що Москва має намір з’ясувати, чому в доповідях спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні не відображаються всі дані про перегрупування українських військових. Тобто таємному «зливу» інформації Кремль хоче надати ледь не офіційний статус звіту.
Утім радник міністра оборони Василь Будик у коментарі «Українській правді» порадив не дивуватися такій поведінці окремих спостерігачів ОБСЄ, які часто з’являються не у тих місцях, в яких мають право бути, тишком-нишком позначають місця розташування нашої артилерії та військової техніки тощо. «80% співробітників місії ОБСЄ, які працюють у районі Маріуполя, є громадянами Росії, багато хто з них — колишні співробітники спецслужб, — каже пан Будик. — Вони негативно ставляться до наших військових. Я чув розмови, у яких вони називають наших солдатів «укропами».