Попри те, що нам це категорично забороняли в дитинстві дорослі, малювати на стінах, виявляється, досить приємно. І корисно, якщо підходиш до справи з любов’ю і фантазією. Принаймні так вирішили молоді художники кількох творчих груп, об’єднані в ініціативу «АRT-мобілізація», які перетворили підземний перехід під київською Європейською площею на справжню арт-галерею. За кілька годин сірі стіни переходу прикрасили патріотичними малюнками, українськими орнаментами та пейзажами. Серед інших в око впадають і модернізовані герої українських пісень — козак Мамай та Маруся Чурай.
Ідея такої акції з’явилася ще влітку, під час творчої толоки на мистецькому хуторі Обирок, що на Чернігівщині. «Ми тоді вирішили, що треба вдихнути цей мистецький дух і в Київ, і понести на схід. Порадилися і вирішили зупинитися на підземному переході. По-перше, це місце символічне, бо ще зовсім недавно тут відбувалися історичні події. А по-друге — сам перехід виглядав досить сіро і нецікаво. Тому ми кинули клич поміж художників, підготували ескізи і взялися до роботи», — розповіла «УМ» координатор руху Діана Карпенко-Кантер.
Крім професійних художників, до акції могли долучитися всі охочі. «Ми підготували два розписи — «Україна мрій», де зобразили наше бачення України, у якій хотілося б жити, і «Сад мальв». Для другого ми зробили ескіз, а тоді через «Фейсбук» запросили всіх охочих долучитися до справи. Особливо багато відгукнулося дітей iз мамами», — ділиться враженнями художниця Анна Мовенко. Фарби учасники акції купували за власні гроші та пожертви киян.
А у планах «АRT-мобілізації» — організувати фестиваль українського мистецтва на сході України, у звільнених Слов’янську і Краматорську. «Ми хочемо зустрітися з місцевими активістами, поспілкуватися — може, вони підкажуть, на якому фасаді будинку і що краще намалювати. Також ми запросимо із собою групу агітаторів-урбаністів, які складуть карту проблемних місць і запропонують свої варіанти їх покращення. А в останній день ми влаштуємо майстер-класи і виставки робіт наших художників», — поділилася планами Діана Карпенко-Кантер.
До речі, київська арт-галерея ще не закінчена — сьогодні художники знову зберуться у підземному переході, щоб поставити останні штрихи до вже готових картин. І знову запрошують киян спробувати себе в ролі митців. А решта підземного простору чекатиме слушного часу. «Зараз там холодно і висока вологість. Але ми чекаємо від художників нових ескізів. Упродовж зими шукатимемо можливості завершити роботу», — запевнила пані Діана.