Позавчора російський державний концерн «Газпром» та китайський нафтогазовий концерн CNPC (Китайська національна нафтогазова корпорація) уклали нову угоду про постачання природного газу з РФ до Китаю. Одночасно тривають російсько-китайські міжурядові переговори.
Як повідомляє агенція «Рейтер», нинішнім контрактом передбачено постачання газу з родовищ Західного Сибіру до КНР так званим «західним маршрутом». У межах домовленості CNPC також придбає 10-відсоткову частку російської нафтовидобувної компанії «Ванкорнєфть», дочки компанії «Роснєфть». Загалом Росія і Китай підписали 17 документів про співпрацю в газовій галузі. Прямі поставки планують почати 2019 року.
Лише у травні Росія підписала з Китаєм угоду про поставки 38 мільярдів кубометрів «блакитного палива» через новий східний газопровід. Загальну вартість цієї угоди оцінюють у 400 мільярдів доларів США. На думку незалежних експертів, Росія побоюється у зв’язку з українською кризою зазнати втрат на європейському ринку. На цьому тлі Москва намагається знайти нових покупців газу в Азії, зазначає «Німецька хвиля». Як заявив у неділю глава «Газпрому» Олексій Міллер, з урахуванням нарощування поставок, обсяг російського газового експорту до Китаю в середньостроковій перспективі може перевищити обсяги поточного експорту до Європи, повідомляє інформагенція «Інтерфакс». За словами Міллера, термін дії контракту становить 30 років. Обсяг річних поставок — 30 мільярдів кубометрів.
Підписання нової угоди в Пекіні відбулося за присутності лідерів обох держав — президента Росії Володимира Путіна й очільника КНР Сі Цзиньпіна. З такої нагоди Путін прибув до Китаю на день раніше, адже головна мета його візиту — участь у дводенному 22-му саміті Азійсько-тихоокеанського економічного співробітництва (АПЕК), який розпочався вчора і присвячений 25-й річниці створення цієї організації, що включає 21 державу. На порядку денному — передусім економічні питання.
За інформацією російської преси, під час зустрічі лідери КНР та Росії багато уваги присвятили темі взаємних розрахунків у китайських юанях, після чого Путін подарував Сі Цзиньпіну смартфон російського виробництва «Йотафон-2».
Напередодні початку саміту приїхав до китайської столиці й прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе — щоб звернутися до Сі Цзиньпіна з пропозицією створити «гарячу лінію» задля попередження конфліктів на морі. Таке рішення назріло з огляду на нещодавній конфлікт у водах поблизу спірних островів Сенкаку. Це була перша офіційна зустріч китайського лідера та японського прем’єра.
Ще один важливий гість саміту АПЕК, президент США Барак Обама, прилетів у Пекін учора. При цьому він також планує провести з лідером КНР окрему двосторонню зустріч, щоб обговорити питання формування нового типу відносин між супердержавами та співпраці у розв’язанні найсерйозніших проблем сучасного світу.
Завтра, по завершенні зібрання лідерів АПЕК, Обама вирушить до М’янми на інший саміт — США-АСЕАН (Асоціація держав Південно-Східної Азії). А в суботу настане черга ще одного саміту — лідерів «Великої двадцятки». Де він також перетнеться з Володимиром Путіним. Як зазначає російська преса, серед азіатських партнерів та представників країн Південної Америки, Африки тощо Путін однозначно почуватиметься краще, ніж у Європі, де після агресії щодо України став вигнанцем, з яким негоже спілкуватися пристойному товариству.