Цього року в День української писемності українці вже вчотирнадцяте взялися за ручки, щоб перевірити свої знання рідної мови в рамках Диктанту національної єдності, ініціатором якого традиційно виступило Українське радіо. Цього року текст звучав двома голосами. Першою — для ознайомлення — його прочитала диктор, заслужена артистка України Світлана Горлова. А от, власне, диктант традиційно озвучив автор шкільних підручників з української мови та літератури, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко. Сам текст було присвячено імениннику — Українському радіо, яке святкує своє 90-річчя.
Серед «зірок», які прийшли на диктант до прес-центру НРКУ, були заступник голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк, народний артист України Анатолій Матвійчук, головний диригент Донбас-Опери, народний артист України Василь Василенко, президент Асоціації спортивних журналістів України Валентин Щербачов, письменниця Ірен Роздобудько, віце-президент грузинського культурно-освітнього центру «Іберія» Наталя Кварахцелія та інші. «Диктант єдності не лише збирає в редакції відомих людей. У цей день усі старанно пишуть текст, знаючи, що вся країна зараз напружено думає над пунктуацією, згадує граматичні правила й сперечається по хатах між собою, як правильно пишеться якесь слово. Я це точно знаю, бо щороку перевіряю по телефону диктант, який ми пишемо з мамою, якій це ніколи не переставало бути цікавим. Це надзвичайно підносить дух! Бо мова — це не просто спосіб комунікувати між собою. Тому пишеш диктант, а насправді регулюєш своє світосприйняття. Це я не придумала — все своє життя помічаю цей унікальний вплив», — зазначила в коментарі «УМ» Ольга Герасим’юк.
Цьогорічний диктант став не лише об’єднавчим, а й благодійним. З огляду на ситуацію в країні, усі кошти, потрібні для проведення акції, — від грошових премій переможцям до кошторису, необхідного для пересилки поштою призів, — було вирішено переадресувати бійцям АТО. Але без приємних подарунків не обійдеться: Українське радіо пообіцяло, що кожен, хто напише диктант без помилок, стане героєм спеціальних радіо-сюжетів.
Також уперше за всі роки проведення акції, окрім традиційних, паперових листів, Українське радіо прийматиме диктанти і в електронному вигляді: відскановані або сфотографовані тексти можна надсилати на електронну пошту [email protected]. Приймаються лише рукописні тексти — як зазначили організатори акції, «диктант — це перевірка саме вашої грамотності, а не вашого комп’ютера».
ДО РЕЧІ
До свого 90-річчя Українське радіо отримало ще й рекорд України в номінації «Наймасовіше написання Диктанту національної єдності на одній локації». На таке спромоглися студенти і викладачі Київського університету імені Бориса Грінченка — експерти Національного реєстру рекордів нарахували в актовій залі 689 осіб, які одночасно писали диктант. «Ми відразу собі поставили за мету, що примусово збирати студентів не будемо. І те, що нам вдалося таки встановити цей рекорд — це вже показник того, що молодь у нашій країні не байдужа і вона переймається проблемами України. Такі заходи, вважаю, потрібно проводити частіше», — коментує «УМ» завідувач кафедри журналістики університету Грінченка Микола Васьків. Захід продовжився презентацією соціальних роликів «Говоріть українською», підготовлених студентами університету, та завершився виконанням Гімну України.