Сьогодні в Москві має відбутися чергове засідання Басманного суду у справі української льотчиці Надії Савченко. Предметом судового розгляду має стати скарга захисту Савченко на відмову слідства долучити до справи докази її невинуватості. Напередодні Савченко написала заяву з вимогою забезпечити її особисту присутність на судовому засіданні, щоб мати можливiсть підтримати скаргу захисту. Про це повідомив один з її адвокатів Микола Полозов, додавши, що Надію зараз утримують в одиночній камері, але вона не падає духом.
Адвокати вимагають допитати як свідків людей, яких Надія впізнала як своїх викрадачів. Тим часом Савченко назвала імена ще двох осіб, які брали участь у її викраденні. Нагадаємо, що наприкінці жовтня льотчиця впізнала в самопроголошеному прем’єрі «ЛНР» Ігореві Плотницькому одного з них. А днями з’явилися імена ще двох фігурантів викрадення. За інформацією адвоката льотчиці Марка Фейгіна, це бізнесмен і за сумісництвом «голова народної ради «ЛНР» Олексій Карякін i Володимир Громов. Нові дані про викрадачів захист Савченко планує направити в правоохоронні органи України для провадження у вже порушеній кримінальній справі.
А от із реєстрацією Надії Савченко як народного депутата виникли певні проблеми. Попри те, що захисник українки Марк Фейгін на своїй сторінці у соцмережі повідомив, що всі необхідні документи для отримання Надією депутатського статусу вже підписані, ЦВК вимагає виконання всіх формальностей. За словами заступника голови ЦВК Андрія Магери, Савченко можуть зареєструвати депутатом лише в тому випадку, якщо вона звільниться з лав Збройних сил України. Відповідний документ Міністерство оборони має надати протягом 20 днів. Ще однією перепоною може стати пункт положення Конституції України, відповідно до якого обраний депутат має скласти присягу в парламенті, інакше він втрачає депутатський мандат. Правда, ЦВК зазначило, що Надія може подати заяву про продовження строку її реєстрації народним депутатом на термiн до року і скласти присягу, коли її випустять.
Коли це станеться, передбачити важко, оскільки Росія, схоже, не має наміру відпускати таку цінну бранку і продовжує тиснути на неї всілякими методами. Днями сестрі Надії Савченко під час проходження паспортного контролю в московському аеропорту «Домодєдово» вручили повідомлення про заборону в’їзду до Росії до кінця цього року. Міністерство закордонних справ України розцінило такі дії російської сторони як тиск на льотчицю шляхом демонстративних порушень її процесуальних прав та зневаги загальнолюдських потреб.
БРАНЦІ
У Росії у різних СІЗО країни з політичних мотивів утримується близько десяти громадян України. За словами директора департаменту інформаційної політики МЗС Євгена Перебийніса, крім Надії Савченко та всіх фігурантів так званої справи про «теракти в Криму» Олега Сенцова, та одного з керівників УНА-УНСО Миколи Карпюка, затриманого у березні цього року в Росії, там є й інші громадяни України, про затримання яких до міністерства надходила інформація протягом останніх днів. Наразі посольство і консульство України в РФ роблять усе можливе для звільнення українців, але позитивних відповідей від російської сторони «майже немає».