Фізик з Італії Фабіола Джанотті стала першою жінкою, яка очолить Європейську організацію з ядерних досліджень (ЦЕРН). 54-річна Джанотті, обрана радою цієї провідної наукової організації з трьох кандидатів, змінить на посаді генерального директора ЦЕРНу Рольфа-Дітера Хойєра.
«Це для мене велика честь і привілей, а одночасно й відповідальність. Обіцяю бути гідною наступницею 15 попередніх генеральних директорів», — сказала новообрана шефиня провідних фізиків світу. Головною гордістю ЦЕРНу, штаб-квартира якої розташована в Женеві, є найбільший дослідницький апарат світу — Великий адронний колайдер 27 кілометрів завдовжки, що згорнувся в кільце під землею Швейцарії та Франції. Саме завдяки цій споруді було відкрито «частинку Бога» — знаменитий і таємничий бозон Хіггса, який станом на зараз є найменшою з відомих частинок матерії, за що його ще називають «цеглинкою Всесвіту» чи «цеглинкою Бога».
Останні два роки колайдер не функціонував, бо перебував на реконструкції — вчені сподіваються, що по її завершенні потужність апарата зросте вдвічі. Запустити його знову планують на початку наступного року.
Попри те, що до Фабіоли Джанотті найвищу посаду в керівництві Європейської організації з ядерних досліджень, яка діє вже 60 років, обіймали тільки чоловіки, загалом в організації працює немало представниць прекрасної статі, в тому числі й на керівних позиціях. Скажімо, польський фізик Агнєшка Залевська останні два роки очолює раду ЦЕРНу. Професор Залевська є фахівцем у галузі фізики високих енергій, дослідницею нейтрин та темної матерії. На раді ЦЕРНу лежить остаточна відповідальність за всі важливі рішення стосовно діяльності організації. Вона також затверджує бюджет та найбільші проекти, які реалізуються в організації, відповідає за європейську стратегію в галузі фізики частинок тощо.