Кримські діячі культури, які переїхали на материкову Україну, не залишилися без опіки держави. Попри окупацію півострова Росією, Міністерство культури України намагається всіма можливими способами підтримувати кримських митців. А для того, щоб ці зусилля були зорганізованішими, уряд України прийняв рішення відкрити в Києві «Кримський дім», який, як зазначено в постанові, «стане одним із суспільно-культурних центрів взаємодії держави і громадянського суспільства, центром політичного опору окупації Криму».
«Кримський дім» планують відкрити у центрі української столиці, в приміщенні колишнього іподрому за адресою Суворова, 9. «Це історична будівля, пам’ятка архітектури. За домовленістю з Академією аграрних наук у частині приміщення буде створено «Кримський дім». Наразі споруда потребує ремонту та реконструкції, після чого вона буде цілком придатна для роботи. Всі документи щодо статуту організації та призначень уже підписано»,— розповідає «УМ» радник міністра культури з питань створення «Кримського дому» Олексій Скорик. За його словами, як тільки організація буде зареєстрована в Державній реєстраційній службі, вона розпочне свою діяльність.
У «Кримському домі» проходитимуть наукові конференції, культурологічні заходи, численні художні виставки, розміщуватимуться громадські організації і навіть редакції кримських незалежних ЗМІ. Як повідомив раніше міністр культури Євген Нищук, ці заходи стосуватимуться не лише кримських татар, а й інших етнічних груп, які переїхали з окупованої території Криму. Він же зазначив, що саме у «Кримський дім» перенесуть музей кримськотатарського народу.
А ТИМ ЧАСОМ...
Свій власний культурний центр переселенці з анексованого Криму створять і у Львові. За словами організаторів, ідея проекту виникла ще в Криму в момент окупації. «На початку року у Львові постійно проживало 20 кримських татар, а сьогодні нас уже півтори тисячі. І всі ми прагнемо зберегти свою мову, культуру та релігію. «Кримський дім» має стати не просто місцем, куди люди можуть прийти та пожаліти кримських татар. Він має стати місцем, де буде цікаво і можна відкрити для себе щось нове», — коментує сайт «Вголос» співзасновника «Кримського дому» Аліма Алієва. Такий центр, на думку організаторів, мав би сприяти не лише збереженню культурної ідентичності кримських татар, а й реалізовувати спільні українсько-татарські культурні проекти.