Одного із найстаріших і найзнаковіших кінотеатрів столиці — «Жовтня» — більше не існує. О 21.40 у середу під час кіносеансу невідомі закинули у глядацьку залу димову шашку із запалювальною сумішшю. Від цієї новини, яка спершу видалася недолугим жартом, соцмережі буквально вибухнули шквалом обурення.
Підпал стався під час показу фільму «Літні ночі», в рамках кінофестивалю «Молодість». За словами пожежників, у будівлі було ще кілька джерел займання. Очевидці стверджують, що наслідки пожежі були б не такими фатальними, якби працівники кінотеатру вчасно і правильно зреагували на вогонь. «Під час фільму невідомий кинув нам за спину запальну димову шашку. Далі народ став вибігати, звичайно ж — натовп, я став смикати ручки справа (запасні виходи) — все закрито намертво. Вибігаю, кричу: «Ввімкніть пожежну сигналізацію, щоб вивести всіх людей». На жаль, ні касир, ні охоронці не знають, де вона знаходиться. Кричу охоронцеві: «Хапай вогнегасник і гаси, поки там горить декілька крісел». Відповідь: «Я не вмію». Вивели всіх. Приїхала пожежна, але, в підсумку, згорів найстаріший і найулюбленiший київський кінотеатр. Злості просто не вистачає на співробітників кінотеатру, які не зробили нічого для його порятунку», — розповів на своїй сторінці у «Фейсбуці» Євген Зельман.
На щастя, обійшлося без жертв, але будівлю доведеться повністю перебудовувати — над глядацькою залою дах вигорів геть. Першою можливою версією знищення кінотеатру стала думка про гомофобську акцію, адже часом для підпалу було обрано демонстрацію фільму, який зачіпає тему ЛГБТ-спільноти (людей iз нетрадиційною орієнтацією). Утім більш імовірним є припущення, що це було зроблено спеціально, щоб відвернути увагу від іншої, більш прагматичної версії «бізнесових війн».
«УМ» неодноразово писала про всі перипетії того, як керівництво «Жовтня» (а конкретно — орендарі приміщення ТОВ «Кіноман») протягом 11 років намагалося відбитися від рейдерських атак на заклад культури. Виселити людей, які перетворили совковий кінотеатр на культурний центр, намагалася прокуратура Подільського району Києва. Судова історія складається з 17 рішень. Тринадцять iз них виголошені на користь «Кіномана», чотири — заперечують право оренди. Останнє з них було саме негативним, і колектив закладу збирався подавати чергову апеляцію. «Якщо ви хочете гарну землю в центрі міста, на якій щось стоїть, що всі захищають і вам не дають, то спаліть це щось і більш ніхто його не захищатиме, бо його ж не буде», — переконана в тому, що саме тут варто шукати причину трагедії драматург і театральний критик Марися Нікітюк. «УМ» детально проаналізувала всі версії і готує в наступному номері своє журналістське розслідування.
Мер Києва Віталій Кличко, який ще ввечері приїхав до палаючої будівлі, публічно пообіцяв відбудувати кінотеатр. Уже наступного ранку він провів оперативну нараду з керівниками профільних відомств і наказав перевірити пожежну охорону в усіх кінотеатрах та інших публічних місцях столиці. Міліція порушила кримінальну справу за статтею про умисне пошкодження майна.
Рішуче захищати свій кінотеатр налаштована і громада Києва. Сьогодні під стінами КМДА об 11-й годині люди вимагатимуть ефективного і прозорого розслідування підпалу кінотеатру. Також серед вимог киян: уже на найближчій сесії міської ради виділити кошти на відновлення будівлі з міського бюджету; гарантувати, що кінотеатр за оригінальним проектом буде відбудовано на старому місці, продовжити договір iз ТОВ «Кіноман» про оренду приміщення та інші. До акції можуть долучитися всі небайдужі.