Україна піднялася на 16 позицій у цьогорічному рейтингу сприятливості умов для ведення бізнесу в різних країнах, який формують Світовий банк та Міжнародна фінансова корпорація. Торік наша держава посідала в цьому списку 112-ту позицію, а у 2012-му — взагалі 137-му. Тепер же серед 189 країн світу ми — 96-ті (між Філіппінами та Домініканською Республікою й Багамськими островами).
«Україна спростила сплату податків для компаній завдяки впровадженню електронних систем оформлення декларацій та сплати єдиного соціального податку, — зазначають укладачі рейтингу. — З іншого боку, вона збільшила екологічний податок».
Лідирує в рейтингу Doing Business уже дев’ятий рік поспіль Сінгапур, де умови для ведення бізнесу — найсприятливіші у світі. Також до десятки найкращих увійшли Нова Зеландія, Гонконг, Данія, Південна Корея, Норвегія, Велика Британія, США, Фінляндія та Австралія.
Укладаючи список, експерти оцінюють комфортність ведення бізнесу за 10 критеріями — легкість відкриття і закриття юридичної особи, отримання дозволу на будівництво, податки, доступність енергопостачання тощо. Але, що важливо, не в усій конкретній країні, а лише в найбільшому за кількістю населення місті. Тож насправді в рейтингу фігурують не всі Сполучені Штати, а лише Нью-Йорк, не вся Велика Британія, а лише Лондон, не вся Україна, а лише Київ.
Щоправда, цього року методологія за трьома з 10 критеріїв зазнала змін, а в 11 країнах списку, з населенням більше 100 мільйонів мешканців, комфортність чи складність ведення бізнесу почали оцінювати за двома найбільшими містами. Саме завдяки цьому Росія з досить ліберальним Санкт-Петербургом «стрибнула» зі 120 позиції у 2011-му на 62-ге місце цього року. Варто зазначити, що президент РФ Володимир Путін ставиться до цього рейтингу дуже серйозно, бо вище місце в ньому означає більші іноземні інвестиції. Була розроблена спеціальна державна програма для поліпшення бізнесового іміджу Росії. І хоча подальші дії Кремля щодо України ці успіхи значною мірою нівелювали, все ж на рейтингу вони не відобразилися.
Завдяки зміні методології цього року найбільший стрибок угору — на 40 пунктів, до 68-го місця, — здійснила Албанія. На 33 сходинки піднялася в рейтингу Домініканська Республіка, на 27 — Ямайка, В’єтнам та Гондурас. Чехія з 47-го перемістилася на 28-ме місце. Щодо інших наших сусідів, то Польща цього року опинилася на 32-й сходинці, Болгарія — 38-ма, Румунія — 48-ма, Білорусь — 57-ма, Молдова — 63-тя.
А найбільшого падіння зазнали Бангладеш — на 40 пунктів до 170-го місця, Бруней-Даруссалам — на 39 пунктів до 98-го місця і Таджикистан — на 34 пункти до 177-го місця.