Ще років 5 тому наші телеекрани рясніли рекламою російського противірусного та імуностимулюючого препрату «Арбідол», яка представляла його як чи не найефективнішим засобом проти грипу та застуди. Але віднедавна він почав зникати з аптечних поличок. І, як запевняє Державна служба з лікарських засобів, найближчим часом українці навряд чи побачать його.
Нагадаємо, що ще 17 жовтня активісти прийшли під стіни Міністерства охорони здоров’я з вимогою заборонити препарат, оскільки, за їхніми словами, він має побічні дії, що загрожують здоров’ю пацієнтів, зокрема викликають рак. Представники Держлікслужби, які вийшли тоді до людей, переконували, що лікарський засіб зареєстрований в Україні, при ввезенні на митну територію препарат підлягає державному контролю якості, порядок якого затверджено постановою КМУ від 14.09.2005 №902; і оскільки скарг на нього не було, то немає підстав його забороняти.
Утім СБУ все ж почала кримінальне провадження стосовно реєстрації російського «Арбідолу» в Україні. За даними слідчих, у матеріалах реєстраційного досьє «Арбідолу» насправді відсутні будь-які дореєстраційні дослідження. На складах дистриб’юторів препарату весь наявний «Арбідол» арештували.
За словами голови Державної служби з лікарських засобів Михайла Пасічника, у МОЗ вивчають ситуацію щодо ефективності препарату, і доки Державний експертний центр не розбереться в його безпечності й не дасть дозвіл, виробникам «Арбідолу» не варто чекати на перереєстрацію. Хоча у теперішніх заборонних розпорядженнях про шкідливість препарату нічого не сказано. Головна підстава для заборони — закінчення дії реєстраційного посвідчення лікарського засобу.
«УМ» вирішила перевірити, чи виконують вітчизняні провізори наказ, і запитала про препарат у кількох аптеках. У двох із трьох аптек Києва фармацевти не відмовилися продати «Арбідол». Не зняли його з продажу і в інтернет-магазинах.
Однак рано чи пізно препарат у аптеках таки закінчиться, оскільки зі складів його вже вилучили. Втім українцям iз цього приводу панікувати не варто — запевняють лікарі. «Насправді, для нас це невелика втрата, — розповіла «УМ» лікар сімейної медицини Ірина Ютіш. — Існує кілька вітчизняних відповідників препарату. Це насамперед противірусні «Аміксин», розроблений, до речі, Одеським медичним університетом, «Лаферон», також трохи інший за властивостями імуностимулюючий «Амізон», який використовується більше для профілактики. Вони не поступаються ефективністю і до того ж дешевші за російський аналог».