Після подій минулого року під час Майдану та розпалювання конфлікту на сході України, коли українська міліція показала себе далеко не найкращим чином, питання про реорганізацію правоохоронних органів постало особливо гостро. Наразі ж від розмов про необхідність змін відомство, схоже, перейшло до конкретних дій — днями на розширеному засіданні колегії МВС міністр внутрішніх справ Арсен Аваков презентував нову концепцію реформування міліції.
«Метою Концепції є перетворення МВС на цивільне правоохоронне багатопрофільне відомство з чітким розмежуванням політичної та правоохоронної функцій. Воно має формувати державну політику у сферах правоохоронної діяльності, захисту конституційного ладу та територіальної оборони, міграційної діяльності, захисту державного кордону, цивільного захисту населення та пожежно-рятувальної справи», — зазначив він, пропонуючи свої зміни у структурі міністерства. Так, у рамках реформи відомства він запропонував під егідою МВС утворити Національну поліцію та Національну гвардію, а також Державну міграційну службу, Держприкордонслужбу та Державну службу з питань надзвичайних ситуацій. Водночас у результаті реформи МВС ліквідують УБОЗ, транспортну і ветеринарну міліцію.
Цікаво, що до розробки цієї концепції долучилися провідні правозахисні організації. «На відміну від міліції, поліція має бути не воєнізованим, а цивільним органом, який спрямований на забезпечення прав та інтересів громадян. Поліція має допомагати людям, а не карати їх, застосовувати передусім превентивні заходи. На нашу думку, переважна більшість особового складу поліції має займатися охороною правопорядку», — зазначив у коментарі «УМ» голова Експертної ради з прав людини при МВС, очільник Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Він же додав, що вони підтримали ідею створення муніципальної поліції — окремих загонів з охорони правопорядку на місцях, формуванням і фінансуванням яких займатимуться місцеві громади. Водночас увесь кримінальний блок має залишатися у підпорядкуванні національної поліції.
Як зазначив Арсен Аваков, реформування МВС відбуватиметься у два етапи, які передбачають ліквідацію дублюючих підрозділів відомства, розробку та впровадження нового законодавства. На службу замість дискредитованих кадрів будуть запрошені учасники АТО, які зараз служать у добровольчих батальйонах, підпорядкованих МВС.
У ході реформи МВС пропонуються суттєві зміни внутрішньої системи управління в міністерстві. Зокрема, обов’язки очільника міліцейської служби виконуватиме не міністр, а «шеф поліції». Кожен поліцейський зобов’язаний буде носити спеціальний жетон із номером, щоб можна було легко ідентифікувати його особу. Окрім того, очікуються кадрові скорочення та підвищення заробітних плат правоохоронцям.
Є сподівання, що це буде не чергова зміна вивіски, а таки серйозні внутрішні зміни всієї правоохоронної системи. Принаймні присутній на засіданні колегії спікер парламенту Олександр Турчинов наголосив, що МВС потрібно повернути повагу та довіру громадян до людей у погонах. За його словами, орієнтиром у реформуванні МВС має стати побудова в Україні системи захисту правопорядку, яка відповідатиме стандартам провідних демократичних країн. Для цього до розробки реформи МВС були залучені вітчизняні та іноземні експерти і правозахисники. А що вийде на практиці — побачимо.