Міністр оборони Степан Полторак заявляє, що вiд початку режиму припинення вогню (від 5 вересня) терористи більше 2 тис. разів обстріляли позиції сил АТО для провокування вогню у відповідь! Черговий режим тиші було оголошено учора о десятій ранку, але бойовики одразу ж його порушили, обстрілявши Дебальцеве і аеропорт Донецька, а також низку інших населених пунктів.
Нагадаємо, що позавчора вибухи у Донецьку лунали до пізньої ночі. Найбільше постраждав стадіон «Донбас арена», потужний вибух стався і на Донецькому казенному заводі хімічних виробів. Це дало привід терористам звинуватити саме українську армію в обстрілах обласного центру. Мовляв, відтепер жодних розмов про перемир’я. Паралельно терористи в односторонньому порядку зупинили процес обміну заручниками (обмін полоненими також був одним iз пунктів Мінського меморандуму).
«Я вважаю, що якщо обстріли міста Донецька тривають, а українська влада говорить про перемир’я, то вона нахабно бреше. Ні про яке перемир’я українська влада навіть і не мислить. Уже точно жодних розмов iз приводу перемир’я», — одразу поспішив заявити один із лідерів терористичної «ДНР» Олександр Захарченко.
Натомість у РНБО зазначають, що потужний вибух у Донецьку стався через спробу бойовиків виробляти вибухівку на захопленому Донецькому казенному заводі хімічних виробів під час порушення вимог технологічного процесу. У прес-центрі АТО також спростовують інформацію терористів про використання українськими військовими ракетного комплексу Точка-У для обстрілу Донецька. Адже відео, яке демонструють терористи, з’явилося в мережі iнтернет ще чотири місяці тому.
Українським військовим довелося виправдовуватися і щодо заяви правозахисної міжнародної організації Human Rights Watch, мовляв, українські війська застосовували касетні боєприпаси у населених районах Донецька на початку жовтня. І це при тому, що правозахисники визнають у своєму звіті, що «було неможливо остаточно визначити відповідальність за значну кількість атак», але причетність української армії визначили лише «за напрямком польоту ракет, які були знайдені нерозірваними». Але де ж гарантія, що такі «докази» міжнародним правозахисникам не підсунули самі терористи разом із російськими окупантами?
Не дивно, що в прес-центрі АТО вкотре стверджують, що українські військові жодного разу під час антитерористичної операції не використовували заборонених касетних бомб. І додають, що українська армія не обстрілює житлові квартали з мирним населенням. У РНБО при цьому просять міжнародні організації звернути увагу на те, що в селі Євгенівка 13 жовтня були виявлені касетнi снаряди, випущені бойовиками з реактивної системи «Ураган», але правозахисники чомусь не звернули на цей факт уваги.
«Ми дуже вдячні міжнародним організаціям, які ведуть роботу в зоні АТО і допомагають розповідати про ситуацію на тимчасово окупованих територіях. Втім, хочемо звернутися до представників міжнародних організацій, щоб вони робили більш деталізований звіт із наданням відповідних фактів і доказів, — наголошує речник РНБО Андрій Лисенко. — Ми спостерігаємо масу провокацій, які створюють терористи і розповсюджують неправдиву інформацію, яка може потрапити до представників міжнародних організацій».