Копію своєї заяви до голови Путивльської районної ради Євгена Южакова надіслав до корпункту «УМ» ветеран педагогічної праці, член Народного Руху України Антон Маланюк. Як пояснив у розмові, написання листа — ніби сигнал «sos», бо ж у районі як чинилися передвиборчі безчинства у попередні роки, так і продовжують чинитися. Люди настільки «зашугані», що бояться виступити проти цього відкрито, назвати свої прізвища у таких зверненнях. Проте, спілкуючись із паном Антоном, не втримуються від нарікань на те, що відбувається у селах і в самому Путивлі.
На що ж скаржаться путивляни? Агітатори від штабу Андрія Деркача, вчорашнього «регіонала», а нині — безпартійного самовисуванця, ходять квартирами і пропонують людям поставити підписи у списку, буцімто гарантуючи своє голосування за Деркача. Є свідчення, що голови сільрад викликають людей до свого кабінету й також пропонують «підписатися за Деркача». Зрозуміло, такі підписи не мають жодної юридичної сили, проте селяни можуть цього не знати і вважати, що взяли на себе певні зобов’язання, які мають виконати. Тим паче, якщо це підкріплюється такою агітацією, як, скажімо, в селі Скунсове, де, пишеться у зверненні, пояснювали, що газ до села провів за свої гроші пан Деркач тоді, як робилося це за бюджетні кошти.
«Успіх» кандидата забезпечують державні службовці, які активно у робочий час беруть участь в агітаційній діяльності. Здавалося б, пан Деркач уже не представляє партію влади, йде самовисуванцем, та — ба! — любов до нього місцевого чиновництва не зникає. Мабуть, як кажуть сільські бабусі, «щось знають». Можливо, те, що зміна політичного забарвлення для пана Деркача — не дивина. У 1998 році він висувається від блоку «Трудова Україна». 2002 року кандидат — у списку блоку «За єдину Україну!». 2006 року все той же кандидат — у списку Соцпартії. У 2007 та 2012 роках Деркач іде в нардепи від Партії регіонів. Вийшов із відповідної фракції тільки після масового розстрілу на Майдані, коли залишатися у смердючій партії було вже просто непристойно… Але округ усі ці роки залишається один і той же — 159. Більше того, до якихось виборів навіть межі його було змінено для зручності Андрія Деркача. Тож партії та блоки міняються, а взаємна любов із пригодованими чиновниками постійна.
За словами сільських голів, які побажали залишитися неназваними, голова райради і відданий «регіонал» Євген Южаков постійно наголошує: «Треба голосувати за Деркача! Кров із носа його треба вибирати!». Такі ж промови зафіксували свідки у голови Путивльської райдержадміністрації, екс-голови районної Партії регіонів Анатолія Косовського. Помічені в агітації «без відриву від виробництва» й інші чиновники району.
Можливо, Антон Маланюк у своїй заяві упереджений? Але Громадська мережа ОПОРА так само відслідкувала вояжі кандидата у супроводі почту чиновників у їхній робочий час. І не лише в Путивльському — Кролевецькому, Середино-Будському, Глухівському районах, ділиться інформацією прес-секретар обласної ОПОРИ Ірина Стегній. Зокрема у Глухові Деркача супроводжували або ж були присутніми на зустрічах-агітках голова Глухівської РДА Олексій Ткаченко, Полошківський сільський голова Світлана Семерняк, представники районних відділів і управлінь.
Депутат Сумської обласної ради, керівник фракції ВО «Батьківщина» в облраді Віктор Лисенко навіть звернувся до прокурора Сумської області Володимира Петрова з приводу порушень виборчого законодавства на території округу № 159. У листі, зокрема, зазначив, що до нього неодноразово зверталися громадяни виборчого округу з вимогою зупинити тотальний адміністративний тиск на виборців щодо підтримки народного депутата, а нині — кандидата Андрія Деркача. «Протягом останніх трьох тижнів на працівників бюджетної сфери — медичних працівників, освітян — та інших громадян здійснюється тиск із боку влади, яка вдається до підкупу, залякування та шантажу. Також складаються списки виборців із паспортними даними та підписами щодо голосування за кандидата в народні депутати Андрія Деркача», — написав Віктор Лисенко, щоправда, не наводячи конкретних місць дії та виконавців. Утім, за бажання свідків можна знайти. Інше запитання: хто їх шукає? Принаймні ні разу не довелося почути, що когось покарано за порушення частини 1 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», в якій забороняється участь у передвиборчій агітації посадовим і службовим особам органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, тим паче — у робочий час.
Проте, свідчать путивляни, глухівчани та інші представники електорату, пан Деркач на зустрічах із «сірим людом» у виразах не соромиться. Теперішній уряд називає хунтою — видно, дивиться чоловік регулярно російське телебачення, звідки й пішов цей вислів. Прем’єра кличе зневажливо Сенею, а Віталія Кличка, київського голову, просто розтоптує своєю критикою. Переповідають, навіть закликає військкомів не здійснювати призову на службу в тому чи іншому населеному пункті, пояснюючи, що на Донбасі воюють не Росія з Україною, а Америка з Росією. Висловлює свої симпатії Митному союзу…
Може, тому їздить на зустрічі зі спеціально екіпірованою охороною, що боїться комусь не сподобатися? — замислюються селяни. Прокуратура ж поки не замислюється.