Мури прадавньої Святої Софії, покликані захищати пам’ятку від ворогів, розсипаються на очах. Так, у суботу на території заповідника Софія Київська завалилася частина господарської цегляної стіни, яка відділяла його територію від внутрішнього двору житлового будинку на вул. Стрілецькій, 7/6. На щастя, ця подія не спричинила значної втрати, бо стіна не є архітектурною чи історичною пам’яткою. «Огорожа впала на ділянку газону в бік території заповідника, постраждалих немає, пошкоджень пам’яток Національного заповідника «Софія Київська» також немає», — запевнили у прес-службі заповідника.
На думку нинішнього керівництва заповідника, обвал стався через незаконно знесені у 2010 році теплиці, на які спиралася стіна. За іншою версією, причиною завалу могли стати неякісні роботи при зведенні цієї стіни. «Зазначена ділянка огорожі була змурована в середині ХХ ст. (1960-ті роки) з різносортної, в тому числі пустотілої, цегли, без перев’язки між окремими її частинами із застосуванням слабкого мурувального розчину», — повідомили в заповіднику.
Однак історики та активісти б’ють на сполох. Колишня директорка заповідника Неля Куковальська впевнена, що обвал стіни стався через тепломережі, прокладені біля ділянки у 2013 році. «Це саме те місце, де в попередньому році під самі фундаменти було закладено водонесучі комунікації (тепломережі)», — зазначила вона в мережі «Фейсбук». А депутат Київради, активіст руху «Збережи старий Київ» Ігор Луценко припускає, що до обвалу міг призвести зсув ґрунту. «Внаслідок злочинної політики забудови буферної зони Софії Київської, авантюрних будівельних проектів ґрунтовi води на території заповідника та бiля нього піднялися до критичного рівня. Відстань від верхнього краю підземної води до фундаменту Софії — півтора-два метри. І цей показник весь час зменшується», — написав Луценко на своїй сторінці в соцмережі. А це означає, що під загрозою може опинитися і сама святиня.
Луценко зазначив, що поблизу Софії вже траплялися подібні випадки аварій внаслідок зсувів ґрунту. Зокрема, кілька років тому за 20 метрів від свіжозваленої стіни утворився провал у тротуарі, куди впала людина і загинула. «Тенденція загрозлива — руйнування трапляються все ближче і ближче до стін самого Софійського собору і вже впритул підійшли до історичних пам’яток. Якщо не вжити заходів, руйнування самого Софійського собору — справа часу», — висловив невтішний прогноз Луценко. На його думку, врятувати пам’ятку може лише «жорсткий мораторій на забудову буферної зони, з паралельним обстеженням і реконструкцією комунікацій».