Востаннє жителів сонячного півострова офіційно рахували ще 2001 року під час Всеукраїнського перепису. На той момент в автономії (включно з Севастополем) на постійній основі проживали 2,34 млн. людей. Станом на 1 червня 2001, за даними Кримстату,— 1,96 млн., а ще 385 тисяч у Севастополі. 62,2 % кримчан — городяни. А от етнічна палітра наступна: 58,5% — росіян, 24,4% — українців та 12,1% — кримських татар.
Тепер у нових анексованих реаліях «народонаселення» Кримського федерального округу хочуть порахувати поголовно. Офіційне обґрунтування, що озвучив незадовго до самого перепису сам очільник Кремля Володимир Путін, — результати потрібні для «програми розвитку півострова». Гасло акції, про що сповіщали у місцевих ЗМІ, вуличній агітації, транспорті, — «Росії важливий кожен».
На цю «важливість» люди реагують по-різному. Одні її не помічають, інші — на хвилі піднесення, мовляв, це ще одне закріплення «Кримнаш». А дехто, у чому переконався автор цих рядків, чекає на цю «неформальність» з острахом, спостерігаючи, приміром, за переслідуванням проукраїнських і кримськотатарських активістів, їхнім зникненням тощо. Хоча місцеві чиновники намагаються зняти тривожне очікування. Наприклад, керівник служби статистики Криму Ольга Балдіна заявила, що, мовляв, збір інформації є добровільним та має за мету допомогу у вирішенні соціальних питань. «Нам важливо, щоб за результатами наших даних вирішувалася соціальна та економічна складова, щоб республіка та уряд могли вирішити питання створення соціальної, можливо, транспортної інфраструктури, розподілу бюджетних коштів», — цитують медіа її слова. А на вчорашній прес-конференції у провладному Кримінформі її федеральний начальник, тобто керівник Федеральної служби державної статистики, Олександр Сурінов запевнив, що примушувати брати участь у переписі ніхто не має права. «У минулій переписній кампанії мільйон осіб відмовилися брати участь. Наше завдання — переконати людину взяти участь у переписі, оскiльки це важливо для історії країни, нічого іншого зробити ми не можемо», — сказав він. А потім уточнив: «Після відмови від участі переписувач фіксує стать людини і уточнює за місцем її реєстрації вік, нічого підписувати не треба».
Однак сама добровільно-примусова процедура, і особливо залучення до проведення перепису, окрім правоохоронців, ще й сумнозвісної «недоторканної» самооборони, геть не додає бадьорості. Щодо формальностей, то кримчанам запропоновано відповісти аж на 33 запитання анкети, а саме: проживання, сімейний стан, національність, рівень доходів тощо.
До проведення перепису, кошторис якого склав понад 387 млн. рублів, планується залучити вісім тисяч осіб і півтори тисячі у Севастополі. Відповісти люди зможуть не лише вдома, а й на спеціальних переписних пунктах. Зарплата кожного переписувача дорівнюватиме 13,2 тисячі рублів (понад 4 тис. грн.).